Stalinizm

09.05.2013 aktualizacja 14.07.2016

Rok Żołnierzy Wyklętych – projekt Fundacji Niepodległości

Konferencja poświęcona kampanii "Rok żołnierzy wyklętych". Fot. PAP/P. Supernak Konferencja poświęcona kampanii "Rok żołnierzy wyklętych". Fot. PAP/P. Supernak

Jak najszersze upamiętnienie żołnierzy podziemia antykomunistycznego jest celem projektu pn. Rok Żołnierzy Wyklętych, realizowanego przez Fundację Niepodległości, Ośrodek KARTA i IPN. Wśród przedsięwzięć zapowiedziano m.in. wydanie płyty „Panny Wyklęte”, skierowanej do młodzieży.

„Świadomość historyczna dotycząca Żołnierzy Wyklętych jest słaba, ludzie wciąż powtarzają, że były bandy w lesie, że ktoś walczył z władzą. A to byli niezłomni żołnierze, bohaterowie, którzy walczyli dla Polski. Ich historia to nie tylko historia Polski, lecz także nasza historia osobista, bo gdyby poszukać, Żołnierzy Wyklętych można znaleźć prawie w każdej rodzinie” - powiedział w Domu Spotkań z Historią w Warszawie Przemysław Omieczyński, prezes Fundacji Niepodległości.

„Świadomość historyczna dotycząca Żołnierzy Wyklętych jest słaba, ludzie wciąż powtarzają, że były bandy w lesie, że ktoś walczył z władzą. A to byli niezłomni żołnierze, bohaterowie, którzy walczyli dla Polski. Ich historia to nie tylko historia Polski, lecz także nasza historia osobista, bo gdyby poszukać, Żołnierzy Wyklętych można znaleźć prawie w każdej rodzinie” - powiedział Przemysław Omieczyński, prezes Fundacji Niepodległości.

Fundacja realizuje projekt Rok Żołnierzy Wyklętych wraz z Fundacją Ośrodka KARTA i Instytutem Pamięci Narodowej. Jego celem jest jak najszersze zaprezentowanie i upamiętnienie żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Projekt rozpoczął się 1 marca - w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zakończy się 21 października. Jest to data śmieci ostatniego z tych żołnierzy, Józefa Franczaka „Lalka”, który w 1963 roku zginął w walce z funkcjonariuszami SB i ZOMO.

Jednym z działań w Roku Żołnierzy Wyklętych jest rozpowszechnianie ich biogramów.

Jak powiedział Przemysław Omieczyński w każdym z województw prezentowani będą lokalni bohaterowie. Ich życiorysy trafią do szkół, domów kultury, bibliotek. Fundacja Niepodległości przygotowuje także pakiety edukacyjne dla szkół, zawierające m.in. płytę DVD z relacjami Żołnierzy Wyklętych. Promowana będzie, wydana przez Fundację Niepodległości i Ośrodek KARTA, książka „Wyklęci. Podziemie zbrojne 1944-1963” zawierająca wspomnienia żołnierzy powojennego niepodległościowego podziemia zbrojnego oraz dokumenty: rozkazy, odezwy, raporty depesze, odezwy.

W sobotę 11 maja w warszawskim Teatrze Syrena odbędzie się koncert promocyjny - prapremierowe wykonanie piosenek z płyty „Panny Wyklęte”, będącej jednym z przedsięwzięć Roku Żołnierzy Wyklętych i skierowanej do młodego pokolenia.

Jest to projekt muzyczny Darka „Maleo” Malejonka i Maleo Reggae Rockers, w którym biorą udział znane polskie wokalistki, m.in. Ania Rusowicz, Kasia Kowalska, Marika, Mela Koteluk, Halina Mlynkova, Natalia i Paulina Przybysz. Patronką płyty „Panny Wyklęte” jest Danuta Siedzikówna „Inka”, siedemnastoletnia sanitariuszka oddziału 5 Wileńskiej Brygady AK, skazana na śmierć i stracona w 1946 roku.

„Polska nie zginęła, bo byli oni. Mieli wiarę i determinację, czego dziś jest za mało. Opowiadamy o Żołnierzach Wyklętych językiem muzycznym naszych czasów. Byłoby sztuczne, gdybym miał robić muzykę retro. Historie opowiadane w piosenkach pisane są kodem serca i słucha się ich sercem. Nie chcemy wzywać do rewanżu i zemsty, lecz do poznania prawdy, bo bez niej nie ma także przebaczenia. Mówi się, że lepiej patrzeć w przyszłość, ale Bob Marley powiedział, że naród bez przeszłości nie będzie miał przyszłości. A muzyka reggae jak najbardziej pasuje do opowiadania o Żołnierzach Wyklętych, bo jest to muzyka wolności i buntu” - powiedział Darek Malejonek.

Na płycie będzie reprezentowanych wiele stylów muzycznych, oprócz reggae, także rock, jazz, folk, hip-hop. Płyta „Panny Wyklęte” ma ukazać się w czerwcu i również w tym miesiącu odbędą się związane z nią dwa koncerty w Warszawie. Planowana jest ogólnopolska trasa koncertowa.

Pierwsza piosenka z płyty "Panny Wyklęte" jest już na You Tube: http://www.youtube.com/watch?v=DmUF9epvGQo

Portal historyczny dzieje.pl jest patronem medialnym Roku Żołnierzy Wyklętych. (PAP)

tst/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL