Europa i świat po 1989 roku

27.08.2018

Rosja odwołała konferencją pokojową w sprawie Afganistanu

Rosja odwołała zaplanowaną na 4 września w Moskwie konferencję pokojową poświęconą sytuacji w Afganistanie - poinformował w poniedziałek rosyjski MSZ. Nowy termin rozmów nie został ustalony.

Jak informuje agencja AP, powołując się na źródła afgańskie, konferencja została odwołana po rozmowie telefonicznej szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa z prezydentem Afganistanu Aszrafem Ghanim.

Według komunikatu gabinetu prezydenta Afganistanu Aszraf Ghani oświadczył, że rozmowy pokojowe z talibami powinny być "wewnętrzną sprawą Afgańczyków". Cytowany przez AP komunikat stwierdza, że Ławrow w odpowiedzi zgodził się z tym, iż proces pokojowy powinien być prowadzony przez Afganistan, ale podkreślił, że Rosja jest "gotowa do współpracy".

Moskwa chciała 4 września zorganizować konferencję, w której uczestniczyć mieli talibowie. Rosyjskie władze zaprosiły na nią przedstawicieli 12 państw, w tym Stanów Zjednoczonych, Chin, Pakistanu, Iranu i Indii.

Rząd Afganistanu początkowo odmówił udziału w konferencji, wyjaśniając, że rozmowy pokojowe z Talibanem powinny odbywać się bez udziału obcych mocarstw. W kolejnych dniach Kabul informował, że nie podjął ostatecznej decyzji w sprawie moskiewskich rozmów.

Zaproszenia nie przyjął także Waszyngton. Departament Stanu USA w lutym oskarżył Rosję o to, że jej poczynania w Afganistanie "zagrażają władzom centralnym tego kraju", gdyż Moskwa wspomaga tę część talibów, która kontroluje tereny na północy Afganistanu, gdzie prowadzone są operacje antyterrorystyczne amerykańskich sił specjalnych przy wsparciu lotnictwa. (PAP)

zm/ mc/

arch.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL