Stosowanie analogii między ZSRS a nazistowskimi Niemcami jest niedopuszczalne – oświadczyła w środę rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa, odnosząc się do oświadczenia Komisji Europejskiej z okazji Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych.
"Z żalem stwierdzamy, że ten dokument stanowi przykład obranego przez brukselską infrastrukturę kursu na fałszowanie i pisanie europejskiej historii na nowo" - cytuje Zacharową agencja TASS, używając nazwy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu.
Rzeczniczka dodała, że Rosja uznaje za "niedopuszczalne stosowanie analogii między ZSRS a nazistowskimi Niemcami". Wskazała, że "kropka" w tej sprawie została postawiona w ramach decyzji Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w Norymberdze. Podkreśliła też, że próby "przepisania historii mogą doprowadzić do strasznych skutków".
23 sierpnia, w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, obchodzony jest Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych (początkowo funkcjonujący pod nazwą Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu). Dzień ten został ustanowiony przez Parlament Europejski 23 września 2008 r.
Z okazji tego dnia na portalu Komisji Europejskiej zamieszczono oświadczenie wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa i komisarz ds. sprawiedliwości, spraw konsumenckich i równości płci Viery Jourovej. "Podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow między nazistowskimi Niemcami a Związkiem Radzieckim w tym dniu w 1939 r. rozpoczęło ciemny rozdział w historii Europy. Był to czas, gdy obywatele nie mogli swobodnie podejmować decyzji ani wypowiadać się na temat wyborów politycznych" - wskazano w oświadczeniu.
Zaznaczono też, że "dziesiątki milionów ofiar deportowano, poddano torturom i zamordowano pod rządami reżimów totalitarnych w Europie". "Z powodu takiego okrucieństwa, braku wolności i nieposzanowania praw podstawowych, w niektórych częściach Europy kilku pokoleniom nigdy nie było dane cieszyć się wolnością i demokracją" - dodano.
W komentarzu do oświadczenia wskazano również, że pakt Ribbentrop-Mołotow "doprowadził do naruszenia praw podstawowych dziesiątek milionów ludzi w czasie jednego z najczarniejszych okresów w historii naszego kontynentu". "Nawet po zakończeniu drugiej wojny światowej wielu Europejczyków przez kolejne dziesięciolecia nadal cierpiało z powodu reżimów totalitarnych" - podkreślono.(PAP)
ndz/ kar/