Koncert z udziałem gwiazd, konkursy dla uczniów, publikacje, kalendarz – to tylko niektóre działania katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej podejmowane w tym roku dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
O wydarzeniach organizowanych lub współorganizowanych przez katowicki IPN poinformowano podczas czwartkowej konferencji prasowej.
11 listopada w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbędzie się koncert "Muzyka Niepodległa". To autorski projekt rapera Miuosha, z udziałem zaproszonych muzyków, m.in. Muńka Staszczyka i Justyny Święs.
W piątek w Chorzowie odbędzie się XVII Bieg Niepodległości, a w przyszłym tygodniu, 15 i 16 listopada w Gliwicach - międzynarodowa konferencja naukowa "Rok 1918 na Górnym Śląsku". Jej organizatorzy chcą zwrócić uwagę na długotrwały proces kształtowania się terytorium II Rzeczypospolitej. Tylko część Górnego Śląska znalazła się w granicach państwa polskiego, i to dopiero w 1922 r., po powstaniach śląskich.
Katowicki IPN przygotował też publikacje, poświęcone m.in. Wojciechowi Korfantemu i powstańcom śląskim. Dyrektor oddziału dr Andrzej Sznajder przypomniał o inicjatywie renowacji nagrobków powstańców śląskich; pod koniec października zakończono prace przy odnowieniu pięciu grobów w Chorzowie. "Kilka dni temu zgłosili się do nas członkowie rodziny szóstego powstańca. Wiedzieliśmy, że jego grób jest gdzieś na cmentarzu starochorzowskim, ale nie było wiadomo gdzie. Dziś już to wiemy, grób również w przyszłym roku zostanie odtworzony" – zapowiedział dyrektor Sznajder.
Pracownicy katowickiego IPN przygotowali też drugi już kalendarz z cyklu "Z myślą o Niepodległej", poświęcony wydarzeniom 1919 r. na Górnym Śląsku. Zawiera zdjęcia związane z czesko-polskim konfliktem o Śląsk Cieszyński i I Powstaniem Śląskim. 19 listopada rozpocznie się akcja „100 kalendarzy na stulecie odzyskania niepodległości” – pierwsze 100 osób, które zgłosi się w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach przy ul. Św. Jana 10 otrzyma kalendarz bezpłatnie.
W czwartek w Katowicach odbyła się gala finałowa konkursu adresowanego do uczniów w wieku 12-19 lat oraz do osób dorosłych „W Rzeczypospolitej i poza nią – losy polskich rodzin na Śląsku w latach 1918 – 2018”. W kategorii dorosłych pierwsze miejsce przyznano Bożenie Górnicz za pracę pt. „Kto Ty jesteś…?”, w kategorii uczniów szkół podstawowych i gimnazjów zwyciężył Filip Krzyżowski ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Tychach – autor pracy pt. „Rodzina, jakich wiele na Górnym Śląsku”, a wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych Milena Tomaszek z I LO Dwujęzycznego im. E. Dembowskiego w Gliwicach, która napisała pracę pt. „W Rzeczypospolitej i poza nią – losy przygranicznej rodziny Linek”.
"Ja sobie najwyżej cenię ogromną liczbę inicjatyw oddolnych. Wielkie uroczystości są oczywiście ważne, są emanacją powagi państwa, ale to co się dzieje w miastach, miasteczkach, wsiach, to jest to, z czego się buduje świadomość, nasza tożsamość. Udział w tych wydarzeniach daje możliwość zaangażowania się emocjonalnego, po którym w pamięci pozostaje trwały ślad" – powiedział PAP dr Andrzej Sznajder.
"Naszym celem jest to, by Polacy uczestnicząc w tych wszystkich uroczystościach, wydarzeniach powiedzieli o własnym państwie: moja niepodległa, moja Polska, moja ojczyzna. Jeśli ktoś tak powie, to znaczy, że ta ogromna praca miała sens" - dodał. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ agz/