Rola Legionów w walce o niepodległość, Bitwa Łódzka 1914 r. oraz sytuacja społeczno-gospodarcza po 1918 r. to główne tematy konferencji Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Łódzkie drogi do niepodległości 1905–1918”, która rozpoczęła się w czwartek w Łodzi.
"Jestem przekonany, że prezentacja i analiza wydarzeń, jakie miały miejsce w ważnym dla kształtowania się polskiej państwowości okresie w Łodzi i regionie, będzie wyjątkowo cenną lekcją historii, a zarazem źródłem lokalnej patriotycznej dumy. Obchodzone w tym roku stulecie odrodzenia państwa polskiego sprawia, że towarzyszy nam poczucie uczestnictwa w historycznym łańcuchu pokoleń i duma z polskości; ta doniosła rocznica służy narodowej refleksji; jest również okazją do pogłębienia wiedzy o tym, z jakim poświęcenie, trudem odpowiedzialnością i mądrością nasi przodkowie tworzyli podstawy niepodległości" - napisał w liście do uczestników konferencji marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
Podczas rozpoczętej w czwartek dwudniowej konferencji naukowej, w której obok historyków i pasjonatów historii biorą udział także uczniowie szkół średnich, poruszana będzie tematyka związana z Bitwą Łódzką 1914 roku, wkładem Legionów i uczestniczących w nich łodzian w walkę o niepodległość, przejmowaniem władzy w 1918 roku; omówiona zostanie też sytuacja społeczno - gospodarcza w Łodzi i regionie po odzyskaniu niepodległości. Zaplanowano również wystąpienia dotyczące sytuacji na ziemiach polskich przed 1914 r., rewolucji 1905 r., a także rozwoju kultury i nauki w Łodzi i regionie po 1918 r.
Jak podkreślił wojewoda łódzki Zbigniew Rau, łódzka tożsamość jest "bardzo pluralistyczna i złożona", dlatego w przypadku dawnych mieszkańców tego miasta można mówić o "wielu drogach do niepodległości".
"Mimo wielkich podziałów społeczeństwo Łodzi okazało się bardzo skonsolidowane w obywatelskiej odpowiedzialności w czasie I wojny światowej. Struktury społeczeństwa obywatelskiego w tych jakże pluralistycznych środowiskach działały bardzo dobrze. W ciągu stu lat dzielących nas od odzyskania niepodległości Łódź zaskakiwała wielokrotnie" - dodał Rau.
Konferencja realizowana jest w ramach oddziałowego projektu badawczego IPN "Łódź i region łódzki na tle historii Polski 1914/1918–1989". Wygłoszone referaty – w formie poszerzonej – zostaną opublikowane w formie tomu studiów. Jest to też kolejne wydarzenie organizowane przez łódzki IPN w ramach obchodów stulecia odrodzenia państwa polskiego.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ agz/