II wojna światowa

05.06.2019

Rozpoczęły się obchody 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii

Polski weteran Eugeniusz Nead podczas uroczystości w 75. rocznicę lądowania aliantów w Normandii. Fot. PAP/EPA Polski weteran Eugeniusz Nead podczas uroczystości w 75. rocznicę lądowania aliantów w Normandii. Fot. PAP/EPA

Od wykonania brytyjskiego hymnu rozpoczęły się w środę w Portsmouth uroczystości upamiętniające 75. rocznicę lądowania aliantów w Normandii. W wydarzeniu bierze udział królowa Elżbieta II i 15 światowych przywódców, w tym premier Mateusz Morawiecki.

Elżbieta II podziękowała "w imieniu kraju i całego wolnego świata" weteranom II wojny światowej za ich "heroizm, odwagę i poświęcenie".

Występując w imieniu przywódców 15 narodów sojuszniczych, w tym Polski, monarchini przypomniała, że "setki tysięcy żołnierzy (...) opuściły to wybrzeże, aby walczyć o wolność". 

Przywołała w tym kontekście przemówienie swojego ojca króla Jerzego VI, który 6 czerwca 1944 roku mówił, że "to, czego wymaga się od nas wszystkich, to coś więcej niż odwaga, coś więcej niż wytrzymałość; potrzebujemy odnowy ducha, nowej, niezniszczalnej determinacji".

"Właśnie tak ci odważni mężczyźni włączyli się w tę bitwę, gdy losy świata zależały od ich powodzenia" - podkreśliła królowa. 

W obchodach uczestniczy ponad 300 weteranów, którzy brali udział w operacji w 1944 roku, a także przedstawiciele 15 narodów sojuszniczych. (PAP)

jakr/ akl/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL