Ponad 40 wydarzeń z dziedziny teatru, muzyki, sztuk wizualnych i filmu znalazło się w programie Festiwalu Łódź Czterech Kultur, który rozpocznie się w piątkowy wieczór i potrwa dziesięć dni. Hasłem tegorocznej edycji jest "Kultura Buntu".
Organizowany od 16 lat w przestrzeni miejskiej festiwal jest jedną z najważniejszych kulturalnych imprez Łodzi; swoją tematyką nawiązuje do wielokulturowych korzeni miasta, które przez lata było tyglem czterech kultur i narodowości - polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej.
W tym roku ideą przewodnią ponad 40 wydarzeń artystycznych będzie "Kultura Buntu". Jak wyjaśniła wcześniej Joanna Podolska, dyrektor organizującego festiwal Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, hasło nawiązuje do 50. rocznicy buntów różnych grup społecznych na całym świecie w 1968 r.
W piątek festiwalowe działania rozpocznie ok. godz. 20.00 koncert na Starym Rynku, gdzie w ramach projektu Rebel Babel wystąpią Kayah, L.U.C., Bovska, Grubson i Zeus, dla których wsparciem będą orkiestry reprezentacyjne łódzkiego MPK i OSP Konopiska. Przed publicznością pojawi się też Balkanscream, grupa grająca bałkański mix jazzu, sampli i hip-hopu, a porządku pilnować będą SuperCops, czyli performerzy z Izraela.
Nieco wcześniej - o godz. 19.00 ze skrzyżowania ul. Piotrkowskiej i Struga wyruszy rowerowo-muzyczna parada, która w drodze do Starego Rynku przejedzie przez pl. Wolności i Rynek Manufaktury. Artyści będą grać na instrumentach, przemieszczając się na rowerach, rikszach i platformach - jak wcześniej zapowiadali organizatorzy, może do nich dołączyć każdy, kto ma rower wyposażony w dzwonek.
Na sobotę zaplanowano performans-instalację Anny Baumgart, która wraz z 55 innymi kobietami zasiądzie przy stole na scenie w Teatrze Nowym po to, by dyskutować o obecnej sytuacji kobiet w Polsce.
W Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki będzie można obejrzeć wystawę "Biegnij. Stary świat jest za tobą". Jej kuratorka Agnieszka Zawadowska zbuduje pejzaż dekady lat 60. i 80., wykorzystując filmowe kadry i etiudy ówczesnych studentów łódzkiej Szkoły Filmowej, a także cytaty literackie czy fragmenty reklam.
W Fabryce Sztuki odbędą się też trzy koncerty pod wspólnym tytułem "Na Wschód", natomiast w Muzeum Miasta Łodzi studenci z Rosji zagrają spektakl "Turgieniew w Polsce".
Jako szczególna atrakcja zapowiadany jest niedzielny koncert w Teatrze Muzycznym poświęcony twórczości Serge'a Gainsbourga. Piosenki francuskiego skandalisty zaśpiewają m.in. Maria Peszek, Daria Zawiałow, Tymon Tymański i Tomek Makowiecki.
Cały kolejny tydzień wypełniony będzie wydarzeniami artystycznymi. W poniedziałek, w Studiu im. H. Debicha w Radiu Łódź odbędzie się koncert w jidysz w wykonaniu Oli Bilińskiej, a w piwnicach kamienicy Pinkusa - wernisaż wystawy "Pusto-stan nienawiści" Karoliny Wiktor. Wtorek będzie dniem premiery spektaklu Agnieszki Jakimiak "Gala'68. Wolność to luksus". Wieczorem w Fabryce Sztuki wystąpi legenda łódzkiej kontrkultury grupa JUDE.
Republikański Teatr Dramaturgii Białoruskiej z Mińska pokaże sztukę "Kariera doktora Rusa", zainspirowaną postacią Franciszka Skaryny. W czwartek wystawiony zostanie też "Dybuk" Teatru Żydowskiego w Warszawie, któremu towarzyszyć będzie jubileusz 50-lecia pracy scenicznej Gołdy Tencer - artystki, która pierwsze lata życia spędziła w Łodzi.
Za tydzień Teatr Nowy zaprezentuje Dakh Daughters z Ukrainy - ich występ to połączenie teatru, kabaretu, burleski, słowa mówionego, tradycyjnego śpiewu, punka i sztuk wizualnych. Na następny weekend zaplanowano także m.in. premierowy koncert Hani Rani i Christiana Loefflera oraz widowiskowy podniebny site specific "Lepiej", przygotowany przez grupę LineAct.
Tegoroczną edycję festiwalu zakończy podwójny koncert w Teatrze Nowym; wystąpi tam Ania Rusowicz ze swoim najnowszym projektem niXes, a następnie izraelska kompozytorka i wokalistka Efrat Cohen z formacją Fafa Galoure.
Organizatorem festiwalu jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Na budżet tegorocznej edycji składają się: miejskie dofinansowanie w wysokości 1,2 mln zł, dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 400 tys. zł oraz dotacje od partnerów i sponsorów.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ agz/