Rozstrzygnięto konkurs na wystawę o historii Górnego Śląska, która powstanie w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego budowanej na terenie dawnej kopalni "Katowice". Ekspozycja będzie realizowana według koncepcji przygotowanej przez firmę AdVenture z Katowic.
Ekspozycja ma prezentować dzieje Górnego Śląska jako regionu o fascynującej historii oraz europejskim wymiarze zjawisk kulturalnych i cywilizacyjnych - z naciskiem na wiek XIX i XX. Planowana wystawa będzie się również odwoływać się do wielonarodowościowych korzeni mieszkańców tego regionu, a także prezentować kształtowane przez lata dziedzictwo kulturowe.
W czerwcu Muzeum Śląskie ogłosiło konkurs na najlepszy scenariusz wystawy i nagrodę 100 tys. zł dla najlepszej koncepcji. We wtorek rozstrzygnięto konkurs, wygrała go firma AdVenture z Katowic, która przedstawiła koncepcję "Światło historii".
Autorzy koncepcji wystawy skorzystali ze spuścizny pisarskiej jednego z najważniejszych obserwatorów górnośląskiej codzienności ks. Emila Szramka (ur. w 1887 w Tworkowie - zm. w 1942 w Dachau). Punktem wyjścia jest myśl, która została zawarta w jego pracy pt. "Śląsk jako problem socjologiczny. Próba analizy". Ks. Szramek zdefiniował w niej Górny Śląsk jako ziemię pełniącą w różnych okresach swojej historii funkcję "pomostu", "nagrody" oraz "pobojowiska", który - jak napisali autorzy koncepcji - "niezależnie od tych zmieniających się ról, zawsze pozostawał "narożnikiem" stykających się tu państw i ludów".
Ekspozycja ma prezentować dzieje Górnego Śląska jako regionu o fascynującej historii oraz europejskim wymiarze zjawisk kulturalnych i cywilizacyjnych - z naciskiem na wiek XIX i XX. Planowana wystawa będzie się również odwoływać się do wielonarodowościowych korzeni mieszkańców tego regionu, a także prezentować kształtowane przez lata dziedzictwo kulturowe.
Dyrektor Muzeum Śląskiego Leszek Jodliński powiedział PAP, że autorzy koncepcji będą musieli ją uzupełnić, na co mają 60 dni. "Te wizje i propozycje będą uszczegóławiane w toku dalszych rozmów między Muzeum Śląskim a firmą AdVenture, ponieważ takie jest zalecenie jury. Lista zaleceń i uwag przygotowana przez jury zostanie do nas przesłana. W grudniu uzyskamy projekt scenariusza wykonawczego, który z kolei będzie podstawą do ogłoszenia przetargu na wyłonienie firmy, która ten scenariusz zrealizuje" - powiedział Jodliński. Dyrektor poinformował także, że w związku z kontrowersjami jakie pojawiły się wokół wytycznych do wystawy - o jakich donosiły przed kilkoma miesiącami lokalne media - w planach jest także zorganizowanie spotkania z ekspertami.
Jednym z elementów koncepcji "Światło historii" jest użycie kapsuł czasu. "Firma AdVenture zaproponowała użycie kapsuł czasu poprzez użycie rzutu przestrzeni wirtualnej odwołującej się na przykład do jednego z zabytków, w tym przypadku do wnętrza cieszyńskiej rotundy, pałacu przemysłowego magnata, maszyny parowej. Będziemy czuli się jak wewnątrz danego obiektu. Będziemy symbolicznie przechodzić z jednej rzeczywistości w drugą" - tłumaczył Jodliński.
Punktem wyjścia do zbudowania przestrzeni muzealnej będzie architektura budowanego gmachu. Osią architektoniczną dla planu ekspozycji będą świetliki – szyby, nawiązujące do przeszłości miejsca, czyli dawnej kopalni.
Wystawa poświęcona dziejom Górnego Śląska powstanie w nowej, budowanej na terenie byłej kopalni "Katowice" siedzibie muzeum. Będzie zajmowała prawie 1400 m kw., zlokalizowana zostanie na najniższej kondygnacji nowego budynku, czyli prawie 14 m poniżej poziomu terenu.
Konkurs zorganizowano w ramach projektu "Budowa nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach", współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2007-2013) oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Do postępowania konkursowego dopuszczono trzy firmy. Koncepcje oceniało jury składające się z historyków, historyków sztuki, muzykologa, artysty sztuk wizualnych, projektanta grafiki użytkowej.
Budowa nowej siedziby Muzeum Śląskiego ma się zakończyć w 2013 roku. Dyrektor muzeum zapowiada, że prace nad ekspozycją rozpoczną się w maju.(PAP)
ktp/ hes/