Próby wzbudzania nienawiści wobec osób o różnej tożsamości kulturowej, narodowej czy etnicznej powinny wywoływać sprzeciw społeczeństwa - napisał Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich w oświadczeniu wydanym w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
W dniu 27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tego dnia, w 1945 r., wyzwolony został obóz koncentracyjny Auschwitz–Birkenau, który RPO Adam Bodnar określił, jako "symbol zła, jakie człowiek może wyrządzić drugiemu człowiekowi, kierując się nienawiścią, uprzedzeniami i pogardą".
"Holocaust nie zaczął się jednak wraz z utworzeniem obozu Auschwitz, tak jak antysemityzm nie skończył się w chwili jego wyzwolenia. Wstępem do Tragedii było szerzenie propagandy rasistowskiej i antysemickiej oraz stopniowe pozbawianie społeczności żydowskiej praw obywatelskich i należnego jej miejsca w życiu społecznym, kulturalnym i ekonomicznym. Wydarzenia te powinny być dla nas przestrogą" - pisze rzecznik w oświadczeniu rozesłanym do mediów w środę.
Bodnar przypomina, że w biurze RPO odnotowywanych jest coraz więcej spraw, w których dochodzi do nawoływania do nienawiści na tle przynależności narodowej, etnicznej czy wyznaniowej lub publicznego znieważania osób właśnie z powodu tej przynależności. Jak pisze, sprawcy takich ataków często odwołują się do narracji rasistowskiej i antysemickiej.
"Nawet w Polsce, w państwie, które w sposób szczególny doświadczyło zbrodni nazistowskiej, ciągle działają grupy szerzące nazistowską ideologię i posługujące się nazistowską symboliką. Na wszelkie przejawy takiej ideologii państwo powinno reagować z pełną stanowczością, przy wykorzystaniu wszystkich istniejących środków prawnych. Nie możemy też ustawać w ciągłym podtrzymywaniu pamięci o Ofiarach Holokaustu, zwłaszcza wśród młodych pokoleń. Powinniśmy przypominać o wszystkich okolicznościach, które doprowadziły do tej Zbrodni. Musimy dążyć do tego, aby jakakolwiek próba wzbudzenia nienawiści lub pogardy albo nawet wywołania niczym nieuzasadnionego lęku wobec osób o różnej tożsamości kulturowej, wywoływać sprzeciw społeczeństwa narodowej czy etnicznej wywoływała jednoznaczny, wyraźny i stanowczy sprzeciw społeczeństwa" - dodał Adam Bodnar.
27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej wyzwolili obóz Auschwitz, założony przez Niemców w 1940 r., gdzie zgładzono co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. 27 stycznia obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.(PAP)
aszw/ mhr/