Do 15 maja uczniowie szkół podstawowych będą mogli przesłać nagrania w konkursie „Do Hymnu”. W tym roku jest on organizowany online. Aby wziąć w nim udział, trzeba nagrać wykonanie od 1 do 3 zwrotek wybranego utworu (solo lub wraz z domownikami) oraz zamieść nagranie na platformie YouTube.
"Do Hymnu" to ogólnopolski konkurs dla szkół podstawowych na wspólne wykonanie hymnu państwowego oraz wybranych pieśni hymnicznych, organizowany przez Narodowe Centrum Kultury.
W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa, organizatorzy konkursu podjęli decyzję o przesunięciu przesłuchań szkolnych w całej Polsce, zaplanowanych do końca marca 2020 i zaproponowali w zamian internetową formę konkursu.
NCK zachęca uczniów szkół podstawowych do wykonania – solowo lub w towarzystwie współmieszkańców – jednej pieśni z repertuaru konkursu "Do Hymnu", czyli "Bogurodzicy", "Gaude Mater Polonia", "Roty", "Marszu Polonia", "Boże, coś Polskę", "Święta miłości kochanej Ojczyzny", "Żeby Polska była Polską" lub "Marszu Pierwszej Brygady".
Aby wziąć udział w konkursie trzeba nagrać wykonanie od 1 do 3 zwrotek wybranego utworu (solo lub wraz z domownikami) oraz zamieść nagranie na platformie YouTube.
W tytule filmu na platformie YouTube powinny być umieszczone: nazwa konkursu: Do Hymnu! #zostańwdomu oraz imię wykonawcy i nazwa szkoły, do której uczęszcza.
Link należy przesłać na adres: dohymnu@nck.pl.
Zgłoszenia przyjmowane są do 15 maja 2020 r. Ogłoszenie wyników nastąpi 1 czerwca 2020 r.
Najciekawsze wykonania zostaną zamieszczone na oficjalnym kanale YouTube NCK, a wykonawcy otrzymają gadżety i wydawnictwa Narodowego Centrum Kultury.
NCK oceniło, że konkurs jest "ważnym projektem w zakresie edukacji patriotycznej". "Nie tylko ze względu na popularyzatorski charakter i bardzo liczny udział uczniów, ale też dlatego, że efektywnie integruje młodych ludzi, buduje wspólnotę, wyzwala poczucie dumy narodowej, a także zachęca do dbałości o narodowe dziedzictwo i do zainteresowania historią Polski" - napisano.
Konkurs sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ itm/