Władze RP na uchodźstwie

09.03.2016 aktualizacja 14.07.2016

Ruszył program edukacyjny o polskim rządzie emigracyjnym

Wspólne posiedzenie rządu RP i Rady Narodowej przy udziale prezydenta RP Władysława Raczkiewicza w Londynie. Fot. NAC Wspólne posiedzenie rządu RP i Rady Narodowej przy udziale prezydenta RP Władysława Raczkiewicza w Londynie. Fot. NAC

Program Historyczno-Edukacyjny „Rzeczpospolita Polska 1939-1990 Polskie Państwo Emigracyjne”, w ramach którego przez rok w polskich szkołach odbywać się będą zajęcia poświęcone działalności emigracyjnego rządu RP, zainaugurowano w środę w Warszawie.

"Otwieramy dzisiaj roczny program edukacyjny. Chcemy wspólnie – z udziałem kilku instytucji i środowisk, którym bliska jest pamięć o naszej przeszłości zrealizować program, który przybliży młodzieży – licealnej i gimnazjalnej z różnych stron kraju – postaci zasłużonych dla Polski ludzi, którzy żyli i działali poza krajem. To bardzo słabo znana część naszej historii” – mówiła Anna Maria Anders, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Senator Rzeczypospolitej, która jest przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego programu.

Patronat nad programem „Rzeczpospolita Polska 1939-1990” objął prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W ramach programu odbywać się będą spotkania w szkołach, wystawy i prelekcje poświęcone funkcjonowaniu polskiego rządu na emigracji i przypominające, jak wielką rolę odegrały jego działania w utrzymaniu ciągłości tradycji II RP.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie działał w latach 1939–1990 i był legalną kontynuacją władz II Rzeczypospolitej, zmuszonych opuścić Polskę po agresji III Rzeszy i ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 i okupacji całego terytorium Polski przez agresorów. Siedzibą rządu był Paryż, później Angers (na zasadzie eksterytorialności), a od końca czerwca 1940 (kapitulacji Francji) – Londyn. Władze RP na uchodźstwie zakończyły działanie po wyborze i zaprzysiężeniu Lecha Wałęsy na prezydenta Polski i przekazaniu mu insygniów prezydenckich przez prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego.

Podczas środowego spotkania odbyła się też promocja książki Jerzego Stypułkowskiego „Wierni przysiędze. Dramat żołnierzy Armii Andersa”. Wspomnienia Jerzego Stypułkowskiego nie doczekały się do tej pory krajowego wydania i są nieznane polskiemu czytelnikowi. „To publikacja fundamentalna dla upowszechnienia tradycji walk o niepodległość Polski oraz dla zachowania pamięci ofiar wojny i okresu powojennego” – mówiła Anna Maria Anders.

Podpułkownik Jerzy Stypułkowski, żołnierz Kampanii Wrześnio­wej, więzień obozów jenieckich i łagrów sowieckich przeszedł cały szlak bojowy armii generała Andersa, by na koniec opisać tragiczny los polskich żołnierzy zmuszonych do pozostania na emigracji. Oprócz wspomnień własnych autora książka zawiera również relacje z takich źródeł jak: relacja pisemna gen. Zygmunta Szyszko-Bohusza i wspomnienia Władysława Andersa. Książkę opublikował wydawnictwo Editions Spotkania. (PAP)

aszw/ malk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL