Polska po 1989 roku

12.03.2018

Ruszyła 11. edycja plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku"

"Wydarzenie Historyczne Roku". Źródło: MHP "Wydarzenie Historyczne Roku". Źródło: MHP

Do 31 marca osoby prywatne, instytucje, organizacje i ośrodki kultury mogą zgłaszać projekty do Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2017, organizowanego przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl.

Celem plebiscytu jest popularyzacja historii Polski oraz uhonorowanie organizatorów i inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć z dziedziny historii, realizowanych w minionym roku.

Plebiscyt odbywa się w trzech kategoriach. Pierwsza z nich to "Wydarzenie", w ramach której można zgłaszać m.in. festiwale, imprezy plenarne, konferencje i sympozja, rekonstrukcje historyczne, wykopaliska archeologiczne, spektakle i akcje społeczne. Do kategorii "Wystawa" zaliczane są m.in. nowe wystawy stałe lub czasowe, e-wystawy oraz otwarcia muzeów. Trzecia kategoria "Edukacja i multimedia" obejmuje m.in. projekty edukacyjne, wśród nich warsztaty, lekcje, gry edukacyjne, oraz publikacje, komiksy, e-wydarzenia i multimedia, strony internetowe, aplikacje mobilne.

Plebiscyt składa się z dwóch etapów. W pierwszym osoby prywatne, instytucje, organizacje i ośrodki kultury mogą nadsyłać zgłoszenia, spośród których jury konkursowe do 6 kwietnia wybierze po pięć projektów z każdej kategorii.

Drugi etap będzie polegał na internetowym głosowaniu na projekty zakwalifikowane przez jury. Głosowanie, które zostanie przeprowadzone za pomocą sondy internetowej, potrwa od 16 kwietnia do 17 maja. Każdy z głosujących będzie miał prawo do oddania głosu na jeden z proponowanych projektów w każdej kategorii. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi podczas uroczystej gali finałowej, która zostanie zorganizowana do 8 czerwca, oraz na stronie internetowej organizatora.

Zgłoszenia należy nadsyłać do 31 marca poprzez formularz dostępny pod adresem: www.whr.muzhp.pl. W formularzu należy podać opis i nazwę projektu, nazwę organizatora, kategorię, miejsce i datę projektu oraz uzasadnienie. Do zgłoszenia należy dołączyć materiały wizualne, np. zdjęcia, filmy, prezentacje.

W poprzedniej edycji konkursu w kategorii "Wydarzenie" nagrodę odebrali organizatorzy 40. obchodów Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec ’76 – przedstawiciele prezydenta Radomia, Stowarzyszenia Radomski Czerwiec ’76 oraz NSZZ "Solidarność", okręg Ziemia Radomska. Obchody rocznicowe, zorganizowane pod hasłem "Zaczęło się w Radomiu", obejmowały różnorodne wydarzenia mające na celu upamiętnienie uczestników robotniczego protestu oraz ukazywały rolę miasta w polskich dążeniach do wolności i demokracji.

W dziedzinie "Edukacja i multimedia" za najlepszy projekt uznano Filmową Encyklopedię Powstań Śląskich, stworzoną przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Encyklopedia jest przedstawieniem życiorysów powstańców śląskich w formie historii mówionej, zaprezentowanej przez ich żyjących potomków.

W kategorii "Wystawa" najlepsza okazała się inicjatywa czasowa "Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach", zorganizowana przez Muzeum Miasta Gdyni. Na ekspozycji zaprezentowano ponad 150 obiektów, m.in. detali architektonicznych i elementów wyposażenia.

Plebiscyt na Wydarzenie Historyczne Roku został objęty honorowym patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Patronami medialnymi Plebiscytu są Polska Agencja Prasowa i portal historyczny dzieje.pl. (PAP)

autor: Daria Porycka

dap/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL