Opowieści wrocławskich opozycjonistów o strajkach stanowią kanwę dla komiksu o powstaniu i działalności NSZZ Solidarność we Wrocławiu. Warsztaty rysowania komiksu, które zorganizował miejscowy Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”, prowadzą znani włoscy autorzy tego gatunku.
Trzydniowe warsztaty rozpoczęły się w piątek w zajezdni MPK we Wrocławiu, gdzie 26 sierpnia 1980 r. pracownicy miejskiej komunikacji zaczęli pierwszy w regionie strajk i rodziła się dolnośląska Solidarność.
Uczestnicy i prowadzący warsztaty rysownicy: Luca Montagliani, Fabio Celoni, Marco Turini, Marcello Murgia spotkali się w zajezdni z ówczesnym szefem wrocławskiej Solidarności Władysławem Frasyniukiem oraz opozycjonistami Krzysztofem Turkowskim i Krzysztofem Grzelczykiem, którzy opowiadali o wydarzeniach z 1980 r.
Frasyniuk zasugerował, by autorzy tworzyli komiks „wolny od polskiej mentalności”, barwny, pełny energii i miłości do życia. „Niech będzie jak filmy Tarantino. Zależy mi, by młodzi ludzie zapamiętali nas jako młodych Polaków, którzy nie chcieli żyć na kolanach. Wtedy tutaj w tej zajezdni tak się właśnie czuliśmy” - dodał Frasyniuk.
Z kolei były dolnośląski wojewoda Krzysztof Grzelczyk bronił „polskiej mentalności”, którą uznał za ważny element powstania Solidarności. „To z niej się bierze polski charakter i mamy w sobie tego ducha wolności, dzięki któremu tu w zajezdni oraz w całym ruchu Solidarności spotkały się tak rozmaite środowiska” - mówił Grzelczyk.
Artysta Luca Montagliani podkreślił, że rysowanie tych ważnych dla Polaków wydarzeń i nadanie im własnej artystycznej formy to wielkie wyzwanie. „Ważne jest swoje osobiste spojrzenie, ale weźmiemy pod uwagę sugestie bohaterów” - dodał.
Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" zagospodarowuje historyczną zajezdnię MPK we Wrocławiu na centrum wystaw historycznych "Zajezdnia". Przebudowa obiektu ma się zakończyć w 2016 r.
Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" powstał w 2007 r. i jest miejscem, w którym dokumentowana i popularyzowana jest wiedza przede wszystkim o powojennej historii Wrocławia i Dolnego Śląska. Od 2009 r. jest jednostką samorządową Wrocławia. Przez sześć lat ośrodek zrealizował ponad 100 projektów poświęconych powojennej historii Polski. Są to m.in. publikacje, wystawy, produkcja dziewięciu filmów dokumentalnych, historyczne gry miejskie, akcje zbierania pamiątek i wspomnień od przesiedleńców ze Wschodu.(PAP)
ros/ ls/