Rząd Niemiec obawia się, że narastające nastroje wrogości wobec obcych, prawicowy radykalizm i nietolerancja w Niemczech Wschodnich będą miały negatywny wpływ na rozwój ekonomiczny tej części kraju i mogą doprowadzić do niepokojów społecznych.
Z przyjętego w środę przez rząd raportu o stanie niemieckiej jedności wynika, że 26 lat po zjednoczeniu Niemiec prawicowy ekstremizm stanowi "poważne zagrożenie" dla społeczeństwa i gospodarki.
"Nie mam zbyt wielu dobrych wiadomości" - powiedziała na spotkaniu z dziennikarzami Iris Gleicke, pełnomocniczka rządu do spraw Niemiec Wschodnich.
Ksenofobiczne nastroje odstraszają - jak zaznaczyła - zagranicznych inwestorów oraz turystów. W Saksonii, gdzie częściej niż w innych krajach związkowych dochodzi do incydentów na tle rasistowskim, widoczny jest spadek liczby zagranicznych gości - powiedziała Gleicke.
"Przeważająca większość Niemców ze wschodu nie jest nastawiona ksenofobicznie czy skrajnie prawicowo. Życzyłabym sobie jednak, aby ta większość głośniej i bardziej zdecydowanie wyrażała swoje zdanie" - oświadczyła pełnomocniczka.
Z raportu wynika, że proces wyrównywania różnic gospodarczych między "dawną RFN" a byłą NRD uległ zahamowaniu. Siła gospodarcza (PKB) na mieszkańca landów wschodnich była w 2015 roku o 27,5 proc. niższa niż na Zachodzie Niemiec. Nic nie wskazuje na to, iżby ta różnica miała nawet w dłuższym przedziale czasu zostać zniwelowana - uważa Gleicke.
W jej ocenie szansą dla Niemiec wschodnich na zapełnienie luki po mieszkańcach, który w poszukiwaniu lepszych warunków pracy wyemigrowali na Zachód, są imigranci, jednak ich integracja "wymaga czasu". "Niemcy Wschodnie muszą stać się dla uchodźców, którzy mają szansę tutaj pozostać, nową ojczyzną" - powiedziała.
W zeszłym roku w Niemczech doszło do 1408 aktów przemocy z pobudek skrajnie prawicowych - o 42 proc. więcej niż w 2014 roku. Policja odnotowała 92 podpalenia ośrodków dla uchodźców wobec sześciu takich przypadków rok wcześniej. W byłej NRD dochodzi znacznie częściej do ksenofobicznych wybryków niż na zachodzie kraju. (PAP)
lep/ mc/