26.10.2010. Warszawa (PAP) - Rząd przyjął projekt nowelizacji, zgodnie z którym także deportowani w czasie wojny do pracy przymusowej w granicach państwa polskiego sprzed 1 września 1939 r. mogą ubiegać się o rekompensatę. To odpowiedź na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z grudnia ubiegłego roku.
Sprawa dotyczy osób deportowanych przez Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich i III Rzeszę. Zgodnie z zakwestionowanym art. 2 par. 2 ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym, deportacją jest wywiezienie do pracy przymusowej na okres co najmniej sześciu miesięcy z terytorium RP w granicach sprzed 1 września 1939 na terytorium: III Rzeszy i terenów przez nią okupowanych w okresie wojny w latach 1939-1945; ZSRR i terenów przez niego okupowanych w okresie od 17 września 1939 do 5 lutego 1946 roku, a po tym okresie - do roku 1948 - z terytorium obecnego państwa polskiego.
We wtorek rząd przyjął projekt zmian ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Przewiduje on, że świadczenie będzie przysługiwać także osobom wywiezionym do pracy przymusowej (na co najmniej 6 miesięcy) w granicach terytorium państwa polskiego sprzed 1 września 1939 r.
Osoby, które uzyskały odmowę rekompensaty, będą mogły teraz wnioskować o tej decyzji. Wypłata świadczenia - jak zaznaczono w komunikacie po Radzie Ministrów - będzie odbywać się na zasadach ogólnych, obejmujących zarówno osoby, którym odmówiono świadczenia z powodów "geograficznych", jak i te, które dotąd nie występowały z wnioskiem o przyznanie świadczenia.(PAP)
pru/ itm/ bk/