30.11.2010. Warszawa (PAP) - Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy powołującej Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, na które złożą się dwie placówki - jedna z siedzibą w Rosji, druga w Polsce. Zdaniem premiera Donalda Tuska "jest to bardzo cenny projekt" dla stosunków obu państw i narodów.
Placówki działające w ramach Centrum mają dysponować budżetami po około 1 mln euro. Będą prowadzić działalność zmierzającą do poszerzania polsko-rosyjskiego dialogu i porozumienia, przede wszystkim w kwestiach historii, dziedzictwa narodowego oraz kultury. Według projektu, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia powinno rozpocząć działalność 1 stycznia 2011 r.
Tusk przypomniał, że z inicjatywą powołania dwóch placówek wystąpiła Polsko-Rosyjska Komisja do Spraw Trudnych. Jak podkreślił, "im bardziej historycy będą badali rzetelnie prawdę o relacjach polsko-rosyjskich (...) tym mniej politycy będą mieli przestrzeni do manipulowania historycznymi danymi".
Według szefa rządu, jednym z efektów naprawy stosunków dwóch państw powinno być powołanie "i to ze wsparciem rządowym", dwóch instytucji badających prawdę o polsko-rosyjskich relacjach. "To bardzo cenny projekt" - powiedział premier.
"Nawet jeśli Rosjanie nie będą z jakimś szczególnym impetem nad tym pracować, w Polsce takie Centrum na pewno powstanie" - zadeklarował Tusk.
Premier powiedział też, że Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia ma badać źródła historyczne, tzw. "sprawy trudne" - jeśli chodzi o stosunki między oboma państwami.
W ramach uzgodnień polsko-rosyjskich obie placówki powinny przyczynić się do większego zbliżenia obydwu narodów oraz ochrony pamięci o losach Polaków w Rosji i Rosjan w Polsce. Według projektu każda z nich powinna działać na rzecz ułatwiania prowadzenia badań archiwalnych w obydwu państwach, przeciwdziałać fałszowaniu historii i niesprawiedliwym stereotypom.
Do zadań Centrum należeć będzie m.in.: prowadzenie badań naukowych; upowszechnianie w społeczeństwie polskim i rosyjskim wiedzy o wzajemnych stosunkach, historii, kulturze i dziedzictwie obu narodów; prowadzenie działalności edukacyjnej w Polsce i Rosji; inicjowanie dialogu polsko-rosyjskiego przez organizowanie konferencji, wykładów, seminariów i dyskusji.
Zadaniem Centrum będzie także utrzymywanie kontaktów z ośrodkami szkoleniowymi, naukowymi i politycznymi w Polsce i Rosji; wspieranie wymiany młodzieży i studentów; wspieranie środowisk naukowych, akademickich, organizacji pozarządowych, samorządowych i gospodarczych. Centra mają także prowadzić działalność wydawniczą, obejmującą zwłaszcza tłumaczenia literatury naukowej.(PAP)
mrr/ ju/ jbr/