Europa i świat po 1989 roku

17.09.2019

Rzecznik rządu: fałszowanie historii w imię udawanych poprawnych relacji to bardzo zła polityka

Zafałszowanie historii w imię udawanych poprawnych relacji to bardzo zła polityka, na którą nigdy nie będziemy się godzić - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller w kontekście przypadającej we wtorek 80. rocznicy ataku sowieckiej Rosji na Polskę.

17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski.

Jak przekazała w poniedziałek agencja RIA Nowosti, b. szef administracji prezydenta Rosji, a obecnie szef rady opiekuńczej Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego (RWIO) Siergiej Iwanow wyraził opinię, że twierdzenia, że ZSRS jesienią 1939 roku okupował Polskę są niezgodne z faktami historycznymi

O rocznicę sowieckiej agresji i słowa rosyjskiego polityka pytany był w radiowej Jedynce rzecznik rządu Piotr Müller. Przypomniał on, że we wtorek premier Mateusz Morawiecki przebywa na Litwie, która jest "bardzo ważnym krajem pod kątem budowania sojuszu bezpieczeństwa".

Odnosząc się do wypowiedzi Iwanowa, Müller ocenił, że są one "przerażające". "Bo to są cytaty de facto z końcówki lat 30., lat 40., propagandy radzieckiej, która mówiła, że przychodzi z bratnią pomocą Polsce, która potrzebuje pomocy. Wiemy, jak było naprawdę, wiemy, co się naprawdę wydarzyło w Polsce, że to tak naprawdę był sojusz dwóch mocarstw, które napadły na nasz kraj i napadły na inne kraje i trzeba o tym odważnie, wprost mówić" - mówił rzecznik rządu. Jak podkreślił, o tym właśnie mówił w swoim przemówieniu 1 września prezydent Andrzej Duda.

Pytany o program PiS, w którym w sekcji dotyczącej polityki historycznej figuruje zapis mówiący o zwalczaniu "wszelkich objawów antypolonizmu" i "fałszowania naszej historii", rzecznik rządu podkreślił, że "zafałszowanie historii w imię udawanych poprawnych historii to bardzo zła polityka". "Na taką politykę na pewno nigdy nie będziemy się godzić, tak jak doświadczenia Polski pokazują - to się nigdy nie sprawdzało" - podkreślił. (PAP)

sno/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL