W przypadającą w sobotę 83. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego wieniec przy jego pomniku w centrum Rzymu złożyli przedstawiciele ambasady RP we Włoszech oraz Polonii. Następnie odbyło się czytanie fragmentów jego wypowiedzi.
Wieniec złożyła kierująca polską placówką dyplomatyczną we Włoszech charge d'affaires Marta Zielińska-Śliwka w asyście przedstawicieli ataszatu wojskowego.
Marmurowe popiersie marszałka na granitowej kolumnie stoi przy jednej z głównych ulic rzymskiej dzielnicy Parioli. Ulica ta wraz z odsłonięciem pomnika Piłsudskiego otrzymała również jego imię - viale Maresciallo Pilsudski.
Popiersie wykonał jeden z najbardziej znanych rzeźbiarzy okresu dwudziestolecia Henryk Kuna. Na pomniku widnieje napis po włosku, który w tłumaczeniu brzmi: "Temu, który przywrócił Polsce jej miejsce w świecie".
Inicjatorem upamiętnienia Piłsudskiego w Rzymie był jego wieloletni adiutant i przyjaciel generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski, który w latach 1938-1940 był ambasadorem Polski we Włoszech.
Pomnik został odsłonięty 19 grudnia 1937 roku, a w ceremonii uczestniczył ówczesny burmistrz Wiecznego Miasta Piero Colonna. Obecna była wtedy również delegacja wojskowa z Warszawy z generałem Wieniawą-Długoszowskim na czele.
Pomnik Piłsudskiego był miejscem obchodów Święta Niepodległości 11 listopada, odwiedzanym zwłaszcza przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. Zachowało się zdjęcie z 11 listopada 1944 roku, a więc prawie pół roku po bitwie o Monte Cassino, na którym widać kilkudziesięciu polskich żołnierzy wraz z ambasadorem przy Watykanie Kazimierzem Papee.
Również rok później, 11 listopada 1945 roku, przy pomniku odbyła się rocznicowa uroczystość.
W kolejnych latach powojennych kwiaty przed popiersiem współtwórcy niepodległości składali kombatanci i przedstawiciele Polonii. Od 1989 roku pomnik jest miejscem stałych oficjalnych obchodów polskich świąt państwowych.
Po sobotniej uroczystości przy pomniku z inicjatywy stowarzyszenia polonijnego Le Rondini w ambasadzie RP w Rzymie odbyło się spotkanie poświęcone pamięci Józefa Piłsudskiego.
Przedstawiciele Polonii odczytali fragmenty wypowiedzi marszałka.
W drugiej części polonijnego spotkania zainaugurowano tegoroczne narodowe czytanie, organizowane od 2012 roku z inicjatywy prezydenta RP. W ambasadzie odczytano wiersze Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida i Leopolda Staffa.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ mobr/ mc/