Koniec PRL

02.04.2019

S. Karczewski: 4 czerwca w Warszawie uroczyste posiedzenie Senatu, z udziałem prezydenta i premiera

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Fot. PAP/R. Pietruszka Marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Fot. PAP/R. Pietruszka

4 czerwca organizujemy w Warszawie uroczyste posiedzenie Senatu, w trakcie tej uroczystości zabiorą głos prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki - poinformował we wtorek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

"4 czerwca organizujemy w Senacie duże spotkanie. Zaprosiliśmy wszystkich senatorów. O tym, że organizujemy wtedy uroczyste posiedzenie Senatu informowaliśmy senatorów, także PO, w grudniu, może nawet w listopadzie" - powiedział Karczewski w Polsat News. Jak poinformował, w czasie tego posiedzenia zaplanowano przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.

Marszałek Senatu zaznaczył, że uroczystość odbędzie się w Sali Kolumnowej, zatem - jak zauważył - nie starczy miejsca dla wszystkich osób, które można by na nią zaprosić.

Pytany, czy nie jest to przeciwwaga dla uroczystości organizowanych tego dnia w Gdańsku, Karczewski powiedział, że senacka uroczystość była planowana od dawna.

Karczewski był proszony o ocenę tego, że "Solidarność" Stoczni Gdańskiej uzyskała w ubiegłym tygodniu zgodę wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha na organizację cyklicznych zgromadzeń na placu przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku w dniach 10 kwietnia, 3 maja, 4 czerwca, 14 sierpnia i 11 listopada, w godzinach od 6 do 22, a decyzja ta została wydana na okres trzech lat. Wniosek o zgodę na cykliczne zgromadzenia złożył do wojewody wiceszef stoczniowej "S" i radny PiS sejmiku pomorskiego Karol Guzikiewicz. Marszałkowi przypomniano, że list do Drelicha z prośbą o zmianę decyzji pozwalającej "S" Stoczni Gdańskiej organizację 4 czerwca cyklicznego zgromadzenia na Placu Solidarności skierowała w poniedziałek prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz.

Karczewski podkreślił, że plac przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku "to jest miejsce +Solidarności+, miejsce gdzie ten związek się rodził". Dodał, że słuchał "bardzo uważnie" poniedziałkowych wypowiedzi prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz i przedstawicieli "Solidarności" i że zgadza się z tymi ostatnimi, że "plac ten jest miejscem dla wszystkich i nie może być miejscem manifestacji politycznych".

Na uwagę, że działania "S" wyglądają jak próba storpedowania tworzącego się Ruchu 4 czerwca, Karczewski powiedział, że "jeśli taki ruch ma powstać, to powstanie, w tym miejscu lub innym".

Obchody 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. organizuje m.in. na Placu Solidarności grupa prezydentów największych polskich miast. W ub. poniedziałek w Warszawie odbyło się kolejne posiedzenie komitetu organizacyjnego jubileuszu. Dulkiewicz informowała wtedy, że od 1 do 11 czerwca w Gdańsku będzie trwało "Święto Wolności i Solidarności".

4 czerwca, o godz. 12 na gdańskim Placu Solidarności miał być odśpiewany hymn Polski, a także podpisana "Deklaracja Wolności i Solidarności". "O godz. 17, w sercu Gdańska, na Drodze Królewskiej odbędzie się wiec, na którym głos zabierze Lech Wałęsa i Donald Tusk, a o godz. 20 odbędzie się koncert, na którym wystąpią głównie polskie zespoły pokazujące naszą drogę historyczną przez te ostatnich 30 lat" - informowała tydzień temu prezydent Gdańska. (PAP)

autor: Wiktoria Nicałek

wni/ godl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL