Stosunki dwustronne, brexit, polsko-litewska współpraca w formatach międzynarodowych i cyberbezpieczeństwo były wśród tematów poruszonych podczas spotkania marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego i przewodniczącego Sejmu Litwy Viktorasa Pranckietisa.
Spotkanie polityków odbyło się w poniedziałek w Warszawie. Pranckietis przebywa w Polsce z dwudniową wizytą.
Jak podaje senackie biuro prasowe, politycy wyrazili zadowolenie z faktu, że relacje polsko-litewskie ożywiły się i poprawiły w ciągu ostatnich lat.
Karczewski w czasie spotkania podkreślał, że Litwa jest naszym bliskim partnerem i sojusznikiem, a Polsce zależy na pogłębianiu współpracy zarówno parlamentarnej, jak i w dziedzinie infrastruktury, gospodarki, handlu i bezpieczeństwa.
Przewodniczący litewskiego Sejmu wyraził zadowolenie z rozwoju polsko-litewskich stosunków bilateralnych. "Rozważamy, czy nie warto dołączyć do nich Łotwy i utworzyć formatu 2+1. Mamy wiele wspólnych tematów, takich jak choćby rafineria w Możejkach czy handel" - cytuje Pranckietisa senackie biuro prasowe.
Omówiono także bieżące kwestie polityczne. Przewodniczący Pranckietis podkreślił, że Litwa opowiada się za obecnością w zjednoczonej Europie. Politycy rozmawiali też na temat brexitu w związku z milionem Polaków i 240 tys. Litwinów przebywających w Wielkiej Brytanii. Karczewski i Pranckietis - jak zaznaczono w senackim komunikacie - opowiedzieli się przeciwko twardemu brexitowi.
"Viktoras Pranckietis wspomniał też o budowaniu poparcia dla byłego premiera rządu litewskiego Andriusa Kubiliusa, który jest kandydatem tego kraju na nowego sekretarza generalnego Rady Europy. Poruszono zagadnienia współpracy w kilku formatach międzynarodowych, tym bardziej, że Polskę i Litwę łączą wspólne cele i sprawy. Wymieniono w tym względzie m.in. Trójmorze i bukareszteński format B9. Przewodniczący Pranckietis wyraził poparcie dla polskich aspiracji wzmacniania siły NATO w naszym regionie Europy" - podkreślono w komunikacie.
Rozmowy polityków dotyczyły też cyberbezpieczeństwa i zagrożenia ingerencją w nadchodzącą serię wyborów w obu krajach i upowszechnianiem fake newsów. Karczewski zaproponował, aby zorganizować wspólną konferencję na temat cyberbezpieczeństwa w regionie.
Podczas spotkania przedyskutowano także "możliwości wspólnych obchodów kilku nadchodzących rocznic, w tym przystąpienia Polski i Litwy do NATO i Unii Europejskiej oraz podpisania traktatu polsko-litewskiego". (PAP)
autorka: Wiktoria Nicałek
wni/ hgt/