Europa i świat po 1989 roku

26.02.2019

S. Karczewski rozmawiał z przewodniczącym Sejmu Litwy o współpracy obu krajów, brexicie i cyberbezpieczeństwie

Warszawa, 25.02.2019. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski (P) i przewodniczący Sejmu litewskiego Viktoras Pranckietis (L) podczas spotkania w Senacie. PAP/T. Gzell Warszawa, 25.02.2019. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski (P) i przewodniczący Sejmu litewskiego Viktoras Pranckietis (L) podczas spotkania w Senacie. PAP/T. Gzell

Stosunki dwustronne, brexit, polsko-litewska współpraca w formatach międzynarodowych i cyberbezpieczeństwo były wśród tematów poruszonych podczas spotkania marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego i przewodniczącego Sejmu Litwy Viktorasa Pranckietisa.

Spotkanie polityków odbyło się w poniedziałek w Warszawie. Pranckietis przebywa w Polsce z dwudniową wizytą.

Jak podaje senackie biuro prasowe, politycy wyrazili zadowolenie z faktu, że relacje polsko-litewskie ożywiły się i poprawiły w ciągu ostatnich lat.

Karczewski w czasie spotkania podkreślał, że Litwa jest naszym bliskim partnerem i sojusznikiem, a Polsce zależy na pogłębianiu współpracy zarówno parlamentarnej, jak i w dziedzinie infrastruktury, gospodarki, handlu i bezpieczeństwa.

Przewodniczący litewskiego Sejmu wyraził zadowolenie z rozwoju polsko-litewskich stosunków bilateralnych. "Rozważamy, czy nie warto dołączyć do nich Łotwy i utworzyć formatu 2+1. Mamy wiele wspólnych tematów, takich jak choćby rafineria w Możejkach czy handel" - cytuje Pranckietisa senackie biuro prasowe.

Omówiono także bieżące kwestie polityczne. Przewodniczący Pranckietis podkreślił, że Litwa opowiada się za obecnością w zjednoczonej Europie. Politycy rozmawiali też na temat brexitu w związku z milionem Polaków i 240 tys. Litwinów przebywających w Wielkiej Brytanii. Karczewski i Pranckietis - jak zaznaczono w senackim komunikacie - opowiedzieli się przeciwko twardemu brexitowi.

"Viktoras Pranckietis wspomniał też o budowaniu poparcia dla byłego premiera rządu litewskiego Andriusa Kubiliusa, który jest kandydatem tego kraju na nowego sekretarza generalnego Rady Europy. Poruszono zagadnienia współpracy w kilku formatach międzynarodowych, tym bardziej, że Polskę i Litwę łączą wspólne cele i sprawy. Wymieniono w tym względzie m.in. Trójmorze i bukareszteński format B9. Przewodniczący Pranckietis wyraził poparcie dla polskich aspiracji wzmacniania siły NATO w naszym regionie Europy" - podkreślono w komunikacie.

Rozmowy polityków dotyczyły też cyberbezpieczeństwa i zagrożenia ingerencją w nadchodzącą serię wyborów w obu krajach i upowszechnianiem fake newsów. Karczewski zaproponował, aby zorganizować wspólną konferencję na temat cyberbezpieczeństwa w regionie.

Podczas spotkania przedyskutowano także "możliwości wspólnych obchodów kilku nadchodzących rocznic, w tym przystąpienia Polski i Litwy do NATO i Unii Europejskiej oraz podpisania traktatu polsko-litewskiego". (PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek

wni/ hgt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL