Europa i świat po 1989 roku

15.11.2017

Sąd apelacyjny w Albanii skrócił karę wnukowi komunistycznego dyktatora

Albański sąd apelacyjny skrócił w środę o jedną trzecią karę 10 lat więzienia Ermalowi Hodży. Wnuk dawnego komunistycznego dyktatora Envera Hodży został skazany w lipcu br. za przemyt kokainy z Ameryki Łacińskiej do Europy Zachodniej.

Karę więzienia skrócono też trzem z ośmiu innych członków grupy przestępczej.

42-letni obecnie Ermal Hodża został zatrzymany wraz ze wspólnikami w styczniu 2015 roku podczas nalotu na kryjówkę przestępców niedaleko stolicy Albanii, Tirany. Policja przejęła wtedy około 120 kg kokainy, gotówkę i broń.

Ermal jest najstarszym wnukiem Envera Hodży, który rządził Albanią od 1944 roku do swej śmierci w 1985 roku, i spowodował znaczną izolację kraju. Pięć lat później studencka rewolta i strajki doprowadziły do upadku komunizmu w kraju.

Według tegorocznego raportu Departamentu Stanu USA Albania jest nie tylko dużym producentem marihuany, ale także punktem przerzutowym kokainy i heroiny na rynki krajów europejskich. (PAP)

jo/ kar/

arch.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL