MSZ był i będzie aktywny w zabieganiu o jak najlepszy wizerunek naszego kraju. Nie będziemy bierni w przypadku prób fałszowania historii, ignorancji czy przypisywania nam win, których nie popełniliśmy - mówił w Sejmie szef resortu Grzegorz Schetyna.
Schetyna zaznaczył w czwartkowym wystąpieniu, że w gestii MSZ jest troska o jak najlepszy wizerunek Polski. "Ostatnie wydarzenia pokazują, że nie jest to sprawa zamknięta. Zapewniam, że MSZ był i będzie aktywny na tym polu" - przekonywał minister.
"Nie będziemy bierni w przypadku prób fałszowania historii, ignorancji czy przypisywania nam win, których nie popełniliśmy. Tylko w zeszłym roku nasze placówki dyplomatyczne reagowały ponad 150 razy w przypadku użycia tzw. wadliwych kodów pamięci dotyczących Polski i Polaków" - wyliczał polityk.
Dodał, że "większość interwencji była skuteczna i doprowadziła do sprostowania niewłaściwych sformułowań".
Jak dodał, "walce o prawdę historyczną" był poświęcony zakończony w grudniu rok Jana Karskiego, gdy była promowana postać emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, który poinformował świat o Holocauście.
"Dziś w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie – obiekcie wpisującym się w opowieść o wielokulturowych dziejach naszego kraju – odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego Sławomira Gruenberga +Karski i władcy ludzkości+" - przypomniał szef MSZ.
"Gdy raport Karskiego o Holocauście dotarł w czasie II wojny światowej do USA, +New York Times+ napisał o nim na 16 stronie. Na pierwszej umieszczono natomiast wzmiankę o gubernatorze stanu Nowy Jork, który przekazał swoje sportowe buty do składu gumy. +Świat usłyszał i nie zrobił nic+ - konstatują osoby, świadkowie tamtego zdarzenia" - dodał minister.
Jego zdaniem historia Karskiego "uczy, że jeśli znajdujesz się w dramatycznej sytuacji i możesz coś zrobić, to musisz to zrobić, musisz spróbować". "Polska dyplomacja będzie nadal promować tę unikalną postać i jej zasługi. To najlepszy sposób na przełamanie krzywdzących stereotypów o historii naszego kraju" - zaznaczył Schetyna. (PAP)
gł/mok/ malk/