Powstanie Warszawskie

09.11.2018

Sejm nie zajmie się na tym posiedzeniu projektem dot. miejsc spoczynku bohaterów m.in. Powstania Warszawskiego

Sejm nie zajmie się na tym posiedzeniu projektem ustawy dot. zapewnienia godnej pamięci i należytej ochrony miejscom spoczynku bohaterów Powstania Warszawskiego oraz innych osób zasłużonych w walkach o niepodległość i suwerenność - poinformował marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Prace nad projektem, który przygotowała sejmowa Komisja ds. Petycji, miały się rozpocząć w czwartek wieczorem. Ostatecznie marszałek Kuchciński poinformował na początku piątkowych obrad Sejmu o zdjęciu tego punktu z porządku posiedzenia izby.

Projekt ustawy "o zapewnieniu godnej pamięci i należytej ochrony miejscom spoczynku Bohaterów Powstania Warszawskiego oraz innych osób zasłużonych w walkach o niepodległość i suwerenność Państwa Polskiego" jest - jak napisano w uzasadnieniu - reakcją na petycję skierowaną do Sejmu RP przez Związek Powstańców Warszawskich oraz Fundację Pamięci o Bohaterach Powstania.

Celem propozycji - jak wskazano w uzasadnieniu - jest "wprowadzenie jednoznacznej normy, zgodnie z którą zapewnienie godnej pamięci i należytej ochrony miejscom spoczynku Bohaterów Powstania Warszawskiego i innych osób zasłużonych w walkach o niepodległość i suwerenność Państwa Polskiego jest obowiązkiem wszystkich obywateli oraz władz państwowych i samorządowych".

Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami głównym organem odpowiedzialnym za zapewnienie godnej pamięci i należytej ochrony miejscom spoczynku tych osób miałby być prezes Instytutu Pamięci Narodowej. (PAP)

autor: Marta Rawicz

mkr/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL