Epoka nowożytna

15.06.2012 aktualizacja 14.07.2016

Sejm uczcił pamięć Andrzeja Frycza-Modrzewskiego

Sejm w uchwale, przyjętej w piątek przez aklamację, uczcił pamięć twórcy i pisarza okresu renesansu Andrzeja Frycza-Modrzewskiego. Posłowie "wyrazili uznanie dla jego dorobku twórczego".

"W roku 2012, w którym przypada 440. rocznica śmierci Andrzeja Frycza-Modrzewskiego – wybitnego przedstawiciela epoki Renesansu w Polsce, pisarza społeczno-politycznego oraz sekretarza królewskiego na dworze Zygmunta Starego – Sejm czci jego pamięć i wyraża uznanie dla jego dorobku twórczego" - głosi uchwała.

Prezentując uchwałę szefowa sejmowej komisji kultury i środków przekazu Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) podkreśliła, że najwybitniejsze dzieło Frycza-Modrzewskiego "O poprawie Rzeczypospolitej" warto czytać i dziś. "Echa tamtych idei, tamtych myśli znajdziemy także w naszej najnowszej konstytucji. Polska myśl polityczna i polska demokracja Andrzejowi Fryczowi-Modrzewskiemu wiele zawdzięcza" - oceniła posłanka.

Andrzej Frycz-Modrzewski (1503-1572) był pisarzem politycznym okresu renesansu i sekretarzem królewskim na dworze Zygmunta Starego. Był jednym z najwybitniejszym przedstawicielem postępowej myśli społeczno-politycznej polskiego renesansu. Uznawany jest za jednego z pionierów nowożytnej nauki europejskiej o państwie i prawie.

Najbardziej znane dzieło Frycza-Modrzewskiego "O poprawie Rzeczypospolitej" powstało w 1551 roku. Zostało przełożona na język niemiecki i opublikowana w Krakowie i Bazylei. Składa się z pięciu ksiąg. (PAP)

ajg/ par/ mag/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL