Polska po 1989 roku

08.11.2014 aktualizacja 14.07.2016

Selfie na tle miejsc związanych z Polską - w ramach akcji MSZ

Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino. Fot. PAP/L. Szymański Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino. Fot. PAP/L. Szymański

Do publikowania 11 listopada na portalach społecznościowych zdjęć na tle miejsc związanych z Polską zachęca MSZ. "Do wspólnej zabawy zapraszamy wszystkich Polaków na całym świecie" - mówił PAP rzecznik prasowy MSZ Marcin Wojciechowski.

Chodzi o zrobienie zdjęcia na tle miejsc związanych z Polską, a potem, w dniu Święta Niepodległości, opublikowanie go na Twitterze lub Facebooku z hashtagiem #MyPolska. "Zachęcamy, by uczestnicy tej akcji zrobili sobie zdjęcie z jakimś polskim symbolem, flagą, kotylionem, na tle obiektu, który im się kojarzy z polskością, niezależnie od tego, gdzie się znajdują" - podkreślił rzecznik.

"Pomysł narodził się w naszej ambasadzie RP w Londynie. Chodziło o takie działanie, które zintegrowałoby polską społeczność w Wielkiej Brytanii z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości" - powiedział Wojciechowski. Jak mówił, w resorcie uznano, że "jest to na tyle ciekawy pomysł, że warto go rozszerzyć na cały świat i zaprosić do tej zabawy wszystkie polskie placówki i współdziałające z nimi wspólnoty Polaków na całym świecie".

"W różnych krajach są to różne grupy, w jednych jest to tradycyjna Polonia, w drugich ludzie pracujący, uczący się czy mieszkający na stałe. Myślę, że dla każdego z nich Polska jest ważna. Mamy nadzieję, że w dniu święta narodowego zechcą, zwłaszcza będąc daleko od kraju, zamanifestować swoją polskość i swoją tożsamość" - tłumaczył rzecznik MSZ.

MSZ sugeruje, że selfie można wykonać na tle takich miejsc jak wzgórze Monte Cassino, pomnik Polskich Lotników w Northolt w Londynie, most Pulaski Bridge w Nowym Jorku, pomnik Józefa Bema w Budapeszcie, Stocznia Gdańska czy ławeczka Jana Karskiego w Warszawie. Lista miejsc jest otwarta.

Pytany, czy zdjęcie zrobi sobie i opublikuje szef MSZ Grzegorz Schetyna, Wojciechowski odpowiedział, że to będzie niespodzianka. (PAP)

mce/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL