12.08.2010. Warszawa (PAP) - Bez poprawek Senat przyjął w czwartek nowelizację ustawy o IPN, wydłużającą do 27 listopada termin wskazywania przez wyższe uczelnie elektorów. Mają oni z kolei wybrać kandydatów na członków Rady IPN.
Kandydatów do Rady IPN - tych których ma wybrać parlament - wskazuje Zgromadzenie Elektorów wyłonione przez 24 uczelnie i instytuty PAN. Spośród nich członków Rady ma wybrać Sejm (pięciu z dziesięciu kandydatów) i Senat (dwóch z czterech). Prezydent RP ma zaś wybrać dwóch członków Rady spośród czterech kandydatów zgłoszonych mu przez Krajową Radę Sądownictwa (wyłoniła już kandydatów).
Dotychczas tylko kilka ośrodków naukowych wybrało elektorów. Niektóre uczelnie, z powodu sesji i wakacji, odłożyły wybór do jesieni.
Platforma Obywatelska, której autorstwa jest nowelizacja, przyznała, że wcześniejszy termin - do 27 lipca - był trudny do spełnienia, dlatego chciała wydłużyć go o 3 miesiące. Projekt przewiduje też wydłużenie z miesiąca do dwóch termin dla Zgromadzenia Elektorów na wybór kandydatów.
PiS skrytykowało m.in. niepoddanie elektorów lustracji i wskazywanie kandydatów do Rady przez środowiska sędziowskie. Partia zaskarżyła już nowelizację z marca do Trybunału Konstytucyjnego - co miał uczynić prezydent Lech Kaczyński.(PAP)
dom/ wkr/ mhr/