Senat przyjął w czwartek uchwałę upamiętniającą wszystkich tych, którzy w czasach PRL poświęcili swoje życie i wolność dla ojczyzny. W uchwale podkreślono zasługi m.in. duchownych katolickich w walce z ustrojem komunistycznym.
"Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża wdzięczność wszystkim, którzy podobnie jak ludzie opozycji antykomunistycznej złożyli Ojczyźnie daninę życia, wolności i upokorzeń. Senat wyraża przekonanie, że ich krzywdy pozostaną w pamięci pokoleń Polaków jako ważny element drogi do wolności" - głosi uchwała.
Senatorowie przypomnieli, że 16 kwietnia izba poparła ustawę o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. "Akt ten jest zaadresowany do osób, które do tej pory noszą brzemię krzywd zadanych z przyczyn politycznych przez władze komunistyczne w okresie PRL, i tym samym wypełnia postanowienie art. 19 Konstytucji" - napisano.
Podkreślono jednocześnie, że "szlak wolności wytyczyły jednak nie tylko wysiłki tych osób, ale również trudy i prześladowania innych osób i instytucji".
"Bezpartyjni obywatele państwa byli dyskryminowani przy nominacjach na kierownicze funkcje w gospodarce, szkołach i sądownictwie. Wolność słowa, nawet w sprawach innych niż polityczne, zwalczana była w ramach cenzury prewencyjnej. Tej samej cenzurze podlegała prywatna korespondencja z zagranicą. Swobodę podróżowania obywateli, ich pobyty za granicą ograniczano środkami prewencyjnymi, ekonomicznymi, infiltracją tajnych służb" - zaznaczono w uchwale.
Państwowa ateizacja - napisano w uchwale - godziła w wolność sumienia i wyznania. "Mord na księdzu Jerzym Popiełuszce, aresztowania innych kapłanów i wiernych są tego dobitnym przykładem" - podkreślono.
Senatorowie zwracają uwagę, że naruszanie tych i innych praw człowieka i obywatela było sprzeczne z wówczas obowiązującą konstytucją oraz podpisanymi przez władze PRL konwencjami i innymi aktami międzynarodowego. "Szczególne natężenie bezprawnych działań władz nastąpiło w okresie wprowadzonego w 1981 r. stanu wojennego" - zaznaczono.
W uchwale podkreślono, że Polacy i niezależne instytucje czynnie przeciwstawiali się naruszaniu praw człowieka i obywatela, szczególnie w okresie pontyfikatu Jana Pawła II. "Jego pielgrzymki i napomnienia osłaniały opozycję antykomunistyczną i obywateli PRL przed potęgowaniem dyskryminacji i prześladowań" - podsumowano.
Za podjęciem uchwały opowiedziało się 75 senatorów, 1 był przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. (PAP)
ksi/ gma/