21.07.2010. Warszawa (PAP) - Senatorowie Komisji Ustawodawczej chcą uczcić pamięć żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Projekt uchwały w tej sprawie, którego pierwsze czytanie odbyło się w środę, został skierowany do prac senackiego zespołu redakcyjnego. "Uchwała wymaga jeszcze merytorycznego i stylistycznego dopracowania" - oświadczył przewodniczący komisji i senator PO Piotr Zientarski i złożył wniosek o skierowanie jej do dalszych prac redakcyjnych. Wniosek poparli jednomyślnie wszyscy senatorowie komisji.
Ponadto podkreśla, że żołnierze Polski Podziemnej przypominali narodowi o jego prawie do życia w wolności i do godności oraz podtrzymywali wolę oporu. "Swym istnieniem i działaniem unaoczniali, że prawdziwe są słowa: +być zwyciężonym, a nie ulec, to zwycięstwo+. Tym bardziej okrutne i jakże bolesne było traktowanie po wojnie żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Wolność i Niezawisłość jak zdrajców, wrogów narodu czy wręcz kolaborantów hitlerowskich" - czytamy dalej.
Projekt przypomina też, że "nowe, komunistyczne władze nie cofały się przed mordami, zbrodniami sądowymi i innymi prześladowaniami żołnierzy Polski Podziemnej i ich rodzin".
"To dzięki nim, stanowiącym żywy przykład tego, jak można miłować Ojczyznę, możliwe stało się pielęgnowanie poczucia wolności, przekazywanie prawdziwej historii i w końcu powstanie ruchu Solidarność, uwieńczone po długiej drodze pełnej cierpień uzyskaniem przez Polskę niepodległości" - podsumowuje projekt.
27 września 1939 roku powołano Służbę Zwycięstwu Polski, zalążek Polskiego Państwa Podziemnego, wyjątkowej w skali światowej organizacji, w której mimo terroru okupanta funkcjonowały wszystkie ograny państwowe, zarówno cywilne, jak i wojskowe. SZP w 1940 r. przekształciła się w Związek Walki Zbrojnej, a w lutym 1942 - w Armię Krajową, w skład której weszło ok. 200 organizacji wojskowych, zarówno spod okupacji niemieckiej, jak i sowieckiej.
Polskie Państwo Podziemne działało w latach 1939-1945, kierowane z wolnych krajów sojuszniczych przez w pełni legalne władze naczelne: prezydenta, rząd i naczelnego wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa. Polskie Państwo Podziemne wypełniało wszystkie obowiązujące go funkcje: władczą, organizatorską, wojskową i opiekuńczą.(PAP)
nno/ hes/ jbr/