II Rzeczpospolita

29.04.2013 aktualizacja 14.07.2016

Sesje, msze, konkursy i wystawy w ramach Roku kard. Augusta Hlonda

Kard. August Hlond. Fot. PAP/CAF/K. Madejski Kard. August Hlond. Fot. PAP/CAF/K. Madejski

Organizowane w Warszawie i w województwie śląskim sesje naukowe oraz msze święte, a także regionalne konkursy i wystawy złożą się na program obchodów Roku kard. Augusta Hlonda. Zgodnie z ubiegłoroczną decyzją sejmiku województwa śląskiego, 2013 rok jest w tym regionie poświęcony pamięci kardynała Augusta Hlonda – wybitnego Górnoślązaka, pierwszego biskupa diecezji katowickiej, prymasa Polski w latach 1926-1948. W październiku przypada 65. rocznica jego śmierci.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach przewodniczący sejmiku województwa śląskiego Andrzej Gościniak przypomniał, że ustanowienie Roku kardynała Augusta Hlonda wpisuje się w linię upamiętniania w regionie wielkich Ślązaków. W 2011 r. uhonorowano w ten sposób postać Wojciecha Korfantego. Ubiegły rok poświęcony był pamięci Konstantego Wolnego.

Zgodnie z ubiegłoroczną decyzją sejmiku województwa śląskiego, 2013 rok jest w tym regionie poświęcony pamięci kardynała Augusta Hlonda – wybitnego Górnoślązaka, pierwszego biskupa diecezji katowickiej, prymasa Polski w latach 1926-1948. W październiku przypada 65. rocznica jego śmierci.

Niektóre wydarzenia roku kard. Hlonda miały już miejsce, m.in. konferencja naukowa w listopadzie ub.r. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. 5 stycznia metropolita katowicki abp Wiktor Skworc oficjalnie zainaugurował obchody mszą św. w dawnej katowickiej katedrze, obecnym kościele św. Piotra i Pawła. 21 kwietnia podobna liturgiczna inauguracja miała miejsce w rodzinnych Mysłowicach kardynała – towarzyszył jej koncert Józefa Skrzeka.

W Warszawie planowane są dwa wydarzenia: uroczysta msza w archikatedrze św. Jana z oprawą muzyczną zespołu „Śląsk” 24 czerwca oraz sesja naukowa połączona z wystawą na terenie parlamentu – 23 września.

W regionie najbliższym wydarzeniem Roku Augusta Hlonda ma być 26 maja męska pielgrzymka do Piekar Śląskich – z akcentami poświęconymi roli kard. Hlonda w koronacji obrazu Matki Boskiej Piekarskiej i nauczaniu społecznym Kościoła. Na 9 czerwca zaplanowano uroczystą mszę św. w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla, z oprawą muzyczną Filharmonii Śląskiej.

Samorząd Mysłowic zorganizuje 21-23 września bieg sztafetowy z tego miasta do Warszawy (z miejsca urodzenia do miejsca śmierci kard. Hlonda), a 3 i 4 października spotkanie szkół i instytucji noszących imię kardynała. Związek Górnośląski ma przygotować konkurs krasomówczy z finałem 2 października, a katowicki oddział IPN – sesję naukową (2 października) i wystawę. Na 22 października - rocznica śmierci kardynała - planowana jest uroczysta sesja sejmiku województwa śląskiego.

Kolejne szczegóły programu obchodów mają pojawiać się na uruchomionej we wtorek stronie internetowej www.slaskie.pl/hlond2013 Władze regionu pozyskały już dla roku kard. Hlonda patronaty, m.in. prymasa Polski i prezesa IPN.

Kardynał August Hlond urodził się na granicy Brzęczkowic i Mysłowic w 1881 r., był wychowankiem salezjanów, ukończył studia w Rzymie. Po złożeniu ślubów zakonnych, a potem kapłańskich, po I wojnie światowej organizował Kościół katolicki na polskim Górnym Śląsku - najpierw jako administrator apostolski, a potem jako pierwszy biskup diecezji katowickiej.

Utworzył w Katowicach kurię, kapitułę i sąd biskupi. Zdecydował o utworzeniu śląskiego seminarium duchownego z siedzibą w Krakowie. Powołał też do życia istniejący do dziś tygodnik „Gość Niedzielny”. W 1926 r. mianowany prymasem Polski stanął na czele Kościoła katolickiego w Polsce.

Po wybuchu II wojny światowej kardynał przebywał na uchodźstwie - najpierw w Rzymie, potem we Francji. W Rzymie powstały dwa obszerne raporty o sytuacji Kościoła w okupowanej Polsce. Pod koniec wojny został aresztowany przez Niemców. Po powrocie do kraju tworzył administrację kościelną na ziemiach zachodnich i północnych, przyczyniając się do ich integracji z resztą kraju.

Kard. Hlond zmarł 22 października 1948 r. w Warszawie, na swego następcę wyznaczając Stefana Wyszyńskiego. Od 1992 r. trwa jego proces beatyfikacyjny.(PAP)

mtb/ hes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL