Szefowie MSZ Polski i Niemiec Radosław Sikorski i Guido Westerwelle uhonorowali w piątek Nagrodą Polsko-Niemiecką dr. Albrechta Lemppa (pośmiertnie) oraz Fundację "Polsko-Niemieckie Pojednanie". Nagrodę dla Lemppa odebrała rodzina. "W Polsce i Niemczech jesteśmy przekonani, że nasze stosunki są najlepsze w historii. Dorobek naszego pojednania to swoista marka" – powiedział Sikorski podczas uroczystości wręczenia Nagrody Polsko-Niemieckiej.
Jak mówił, Fundacja "Polsko-Niemieckie Pojednanie" to instytucja, która odegrała i nadal odgrywa ważną rolę w relacjach polsko-niemieckich, a jej utworzenie w 1991 roku zapoczątkowało nowy etap naszych stosunków – w ich moralnym i społecznym wymiarze.
Sikorski powiedział też, że wyróżnienie Albrechta Lemppa stanowi uhonorowanie jego zawodowego i osobistego zaangażowania jako wieloletniego dyrektora Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, ale także wyraz uznania za propagowanie polskiej kultury w RFN.
"W Polsce i Niemczech jesteśmy przekonani, że nasze stosunki są najlepsze w historii. Dorobek naszego pojednania to swoista marka" – powiedział Sikorski podczas uroczystości wręczenia Nagrody Polsko-Niemieckiej.
"Najlepszą płaszczyzną dla pielęgnowania pamięci historycznej jest aktywność społeczna, wspierana przez działalność właśnie takich instytucji, jak Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie, a także instytucję, na której czele przez wiele lat stał drugi laureat, dr Albrecht Lempp – Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej" – ocenił polski minister.
Westerwelle przekonywał, że stosunki polsko-niemieckie rozwijają się znakomicie, najlepiej w ostatnich dekadach. Jak ocenił, osoby takie jak Lempp niestrudzenie pracowały na rzecz zaufania między Polakami i Niemcami.
"Lempp otwierał Niemcom drogę do lepszego zrozumienia polskiej kultury, a w Polsce budował zaufanie do Niemiec. Lempp prawdziwie zasłużył się dla stosunków polsko-niemieckich" - podkreślił Westerwelle.
Polonista, tłumacz i literaturoznawca dr Albrecht Lempp otrzymał nagrodę pośmiertnie za całokształt twórczości; pracując jako tłumacz, przełożył na język niemiecki wiele dzieł literatury polskiej, m.in. utwory Anny Boleckiej, Janusza Głowackiego, Stanisława Lema, Marii Nurowskiej, Jerzego Pilcha, Andrzeja Stasiuka oraz Olgi Tokarczuk.
Lempp był pracownikiem naukowym u Karla Dedeciusa w Niemieckim Instytucie ds. Polskich w Darmstadt (Deutsches Polen-Institut), dyrektorem-założycielem Akademii Europejskiej Willa Decjusza w Krakowie oraz wicedyrektorem Instytutu Adama Mickiewicza w Krakowie. Na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 1998 – 2003 zajmował się promocją Polski poprzez literaturę, za co w 2007 r. otrzymał nagrodę Transatlantyk Instytutu Książki.
W latach 2003-12 był dyrektorem i członkiem zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Zasiadał w radzie Fundacji Kultury "Haus Europa". W swojej działalności kierował się budowaniem przyjaznych relacji między Polakami i Niemcami.
Fundacja "Polsko-Niemieckie Pojednanie" wyróżniona została za swoje zasługi na rzecz pojednania między Niemcami a Polską; powstała w 1991 r. na podstawie porozumienia rządów Polski i Republiki Federalnej Niemiec. Działa na rzecz ofiar prześladowań nazistowskich i polsko-niemieckiego dialogu. Prowadzi działalność społeczną, humanitarną i edukacyjną, w tym wypłaty dla byłych więźniów obozów koncentracyjnych i robotników przymusowych Trzeciej Rzeszy.
Fundacja działa na rzecz niesienia pomocy żyjącym ofiarom nazizmu, zachowania pamięci o ofiarach II wojny światowej oraz zbliżenia między Polakami i Niemcami. Jest instytucją, która poprzez dbanie o przeszłość buduje przyszłość dobrosąsiedzkich relacji polsko-niemieckich.
Nagrodę Polsko-Niemiecką ustanowiły rządy Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec na mocy artykułu 35 Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 roku. Nagroda wręczana jest od 1993 r., a jej celem jest uhonorowanie wybitnych osobistości oraz instytucji szczególnie zasłużonych dla stosunków polsko-niemieckich.
Laureatów wyłania Komitet Nagrody, w którym uczestniczy po 5 osobistości polskich i niemieckich powoływanych przez ministrów spraw zagranicznych na 5-letnią kadencję. Pierwszymi laureatami Nagrody zostali Tadeusz Mazowiecki i Willy Brandt (pośmiertnie).
Wśród laureatów w kolejnych latach znaleźli się m.in.: Europejski Uniwersytet Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, Stowarzyszenie Naukowo-Kulturalne w Europie Środkowej i Wschodniej GFPS, Polsko-Niemieckie Towarzystwo Zdrowia Psychicznego oraz Stowarzyszenie "Dzieło im. Maximiliana-Kolbe", Polsko-Niemiecka Komisja Podręcznikowa, abp opolski Alfons Nossol, Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, Akcja Znaku Pokuty, Karl Dedecius, byli prezydenci Polski i Niemiec: Lech Wałęsa oraz Richard von Weizsäcker, Jerzy Buzek oraz Hans-Gert Pöttering. (PAP)
mrr/ eaw/ mag/