Europa i świat po 1989 roku

17.10.2016

Siostra Rosemary Nyirumbe pierwszą laureatką nagrody Veritatis Splendor

Siostra Rosemary Nyirumbe z Ugandy została pierwszą laureatką Nagrody Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor. Wyróżnienie odebrała w poniedziałek w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie.

Ustanowiona w tym roku przez Sejmik Województwa Małopolski Nagroda Veritatis Splendor przyznawana ma być raz na dwa lata osobom, które swoją otwartością na drugiego człowieka mogą stanowić wzór dla innych. To przesłanie Jan Paweł II zawarł w swojej encyklice „Veritatis Splendor”, w której nawołuje do bezinteresownej miłości do drugiego człowieka i dialogu.

Nagrodę stanowi 100 tys. dolarów, srebrny laur i dyplom. Siostra otrzymała także maszynę do szycia.

Należąca do Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa zakonnica prowadzi w Ugandzie szkołę, w której pomaga ofiarom wojny. Od 2012 r. znalazło tam schronienie ponad 2,5 tys. dziewcząt. Zakonnicę nagrodzono za pracę z dziewczętami, dotkliwie doświadczonymi przez wojnę oraz przez sektę - tzw. Armię Bożego Oporu, oskarżaną m.in. o porywanie i wykorzystywanie dzieci i kobiet oraz wcielanie ich do armii.

W 2014 r. siostra Nyirumbe została uznana przez magazyn „Time” za jedną ze stu najbardziej wpływowych osób na świecie.

Podczas gali w Krakowie zakonnica mówiła, że nagroda świadczy o więzach pomiędzy Polską a Ugandą, i że jest to „cudem”, który przypisuje papieżowi Polakowi.

Podkreśliła, że od przeszło 20 lat północną Ugandę pustoszy wojna, która dotyka przede wszystkim kobiety i dzieci. „Mamy mnóstwo dzieci, z których zrobiono żołnierzy. To problem wielu wojen w Afryce. Wielokrotnie nie zdajemy sobie sprawy, że ofiarami są często dzieci żołnierki – dziewczynki” – zaznaczyła Nyirumbe.

Jak wyjaśniła, jej zgromadzenie stara się pomagać dziewczynkom, "które na swojej drodze napotkały rebeliantów, którzy obdarli i okradli je z godności, zabrali wszystko, co miały, nauczyli jak walczyć, jak być niewolnicami seksualnymi"(…). "Mówimy im: +Nie jesteście już ofiarami, jesteście zwyciężczyniami+” - opowiadała laureatka.

Jak zaznaczyła, cieszy ją otrzymana maszyna do szycia, ponieważ w pracy posługuje się metaforą szycia. „+Przyszywamy+ utraconą godność (...) cały czas w naszej pracy posługujemy się metaforą igły i nici; możemy powiedzieć, że z powrotem zszywamy życie tych dziewczynek” – podkreśliła.

„Nagroda z jednej strony upamiętnia postać i dzieło św. Jana Pawła II, a z drugiej strony pragnie w duchu twórczej wierności jego nauczaniu promować postawy i wartości wyznawane przez osoby i środowiska angażujące się w budowanie świata bardziej ludzkiego, otwartego, braterskiego i solidarnego” – powiedział kard. Stanisław Dziwisz.

Nyirumbe odebrała nagrodę z rąk marszałka Małopolski Jacka Krupy i kard. Stanisława Dziwisza.

„Nagroda z jednej strony upamiętnia postać i dzieło św. Jana Pawła II, a z drugiej strony pragnie w duchu twórczej wierności jego nauczaniu promować postawy i wartości wyznawane przez osoby i środowiska angażujące się w budowanie świata bardziej ludzkiego, otwartego, braterskiego i solidarnego” – powiedział kardynał.

„Jan Paweł II zostawił po sobie w Małopolsce nie tylko ślady swojej obecności, ale przede wszystkim ogromne dziedzictwo, dziedzictwo wartości. Wychowało się na nich całe pokolenia Polaków” – zaznaczył marszałek Małopolski.

W uzasadnieniu nagrody napisano o siostrze: „Żyje ona nie tylko w +blasku prawdy+ (veritatis splendor), ale jest autentycznym darem z siebie dla dziewcząt wykluczonych ze społeczeństwa, wyrzuconych na margines. Daje im nie tylko przysłowiowy dach nad głową i chleb, ale przede wszystkim widzi w nich i przywraca godność ludzkiej osoby, odkrywa w nich prawdziwe człowieczeństwo”.

Organizatorzy nagrody podkreślają, że nagroda ma charakter międzynarodowy, ma przeciwdziałać ksenofobii, a także promować w świecie Kraków i Małopolskę – miejsca, z których wywodzi się patron nagrody, Jan Paweł II.

„Jan Paweł II był człowiekiem dialogu. Twierdził, że nikt nie ma absolutnego monopolu na prawdę, dlatego spotykał się z ludźmi odmiennych poglądów, kultur, religii (…) – powiedział Dziwisz.

Do pierwszej edycji nagrody nominowano czterech cudzoziemców. Oprócz Krupy i Dziwisza w skład kapituły nagrody weszli m.in. przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska; arcybiskup waszyngtoński kard. Donald Wuerl; metropolita Mediolanu kard. Angelo Scola; arcybiskup Manili kard. Luis Antonio Gokim Tagle i laureat Nagrody Templetona prof. Michał Heller. (PAP)

bko/ malk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL