Około 200-tysięczny Sosnowiec - największe miasto Zagłębia Dąbrowskiego - świętował w niedzielę 115-lecie nadania praw miejskich oraz 25-lecie istnienia diecezji sosnowieckiej. Główne uroczystości zorganizowano na Placu Papieskim, gdzie w 1999 r. Jan Paweł II spotkał się z wiernymi.
Uczestniczący w obchodach minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk szansę na rozwój miasta i całej śląsko-zagłębiowskiej aglomeracji upatruje m.in. w ustawie metropolitalnej, dzięki której ponad 40 miejscowości z woj. śląskiego - wśród nich Sosnowiec - zamierza stworzyć związek metropolitalny.
"Dzisiaj jest kapitalna okazja, żeby świętować jubileusz 25-lecia powołania diecezji sosnowieckiej, 115-tej rocznicy nadania praw miejskich Sosnowcowi, ale to historia. My dzisiaj myślimy o przyszłości; dzisiaj w kontekście ustawy metropolitalnej mamy olbrzymie nadzieje na rozwój aglomeracji śląskiej, ale także połączenia komunikacyjnego z aglomeracją krakowską" - powiedział minister, wskazując na bliskość obu wielkich aglomeracji, oddalonych od siebie zaledwie o kilkadziesiąt kilometrów.
Obecnie Katowice i Sosnowiec nie mają szybkiego połączenia kolejowego z Krakowem. Inwestycje związane z dokończeniem ciągnącej się od lat modernizacji linii kolejowej Katowice-Kraków, a także odbudową linii prowadzącej m.in. do katowickiego lotniska w Pyrzowicach, znalazły się w zaktualizowanym w grudniu ub. roku Krajowym Programie Kolejowym do 2023 r. Modernizacja trasy Katowice-Kraków rozpoczęła się w 2011 r. i pierwotnie miała zakończyć w czerwcu 2014 r., powstały jednak opóźnienia, m.in. na kluczowym odcinku Sosnowiec Jęzor-Kraków.
Możliwość utworzenia związku metropolitalnego w woj. śląskim dała tamtejszym samorządom ustawa z 9 marca br., podpisana przez prezydenta 4 kwietnia. Po spełnieniu wszystkich przewidzianych nią wymogów metropolia powinna powstać na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dniem 1 lipca 2017 r., a zacząć działać od 1 stycznia 2018 r.
W ostatnich tygodniach 41 miast i gmin, które na gruncie ustawy chcą utworzyć metropolię, przeprowadziło wymagane procedury, m.in. konsultacje społeczne. Ich uchwały w tej sprawie - zgodnie z wymogami ustawy - zebrał samorząd Katowic. Niespełna dwa tygodnie temu katowiccy radni uroczyście przyjęli uchwałę ws. złożenia wniosku do rządu o utworzenie związku metropolitalnego. W ostatnim dniu maja wniosek ten pozytywnie zaopiniował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Wraz z jego opinią wniosek trafił do MSWiA, które przygotuje materiały do podjęcia decyzji o utworzeniu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Niedzielne uroczystości związane z jubileuszem Sosnowca zorganizowano na Placu Papieskim, który jest szczególnym miejscem dla mieszkańców miasta. 14 czerwca 1999 roku Jan Paweł II spotkał się tam z wiernymi. Po śmierci papieża w 2005 r. spontanicznie zgromadziło się ponad 80 tys. ludzi. Jan Paweł II oficjalnie został patronem placu, a rok później stanął tam jego pomnik.
"Świętujemy urodziny miasta na Placu Papieskim nieprzypadkowo. W tym roku oprócz 115. urodzin nadania praw miejskich, przypada także 25. rocznica powstania Diecezji Sosnowieckiej. W ubiegłym roku na placu odbyły się uroczystości z okazji Światowych Dni Młodzieży, tym razem świętujemy podwójne urodziny" - wyjaśnił prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.
Kulminacyjnym punktem niedzielnych obchodów, obok mszy świętej oraz diecezjalnego Marszu Dla Życia i Rodziny, będzie wieczorny koncert „Santo Subito”, opowiadający językiem pieśni o życiu Jana Pawła II. W projekcie biorą udział młodzi wykonawcy, a także orkiestra symfoniczna i chór. Autorem libretta jest pochodzący z Sosnowca autor tekstów piosenek, poeta i scenarzysta Jacek Cygan.
Również w niedzielę na Placu Papieskim odbył się Festiwal Organizacji Pozarządowych - wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez organizowanych w Sosnowcu. Każda z biorących udział w festiwalu blisko 50 organizacji przygotowała zajęcia, warsztaty i konkursy. Imprezom na Placu Papieskim towarzyszył piknik, w programie którego były występy sceniczne, prezentacje rękodzieła i warsztaty artystyczne. (PAP)
mab/ itm/