Powstanie Warszawskie

23.08.2018

Środowiska powstańcze chcą, by w Warszawie stanął pomnik gen. Ścibora-Rylskiego

Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski, 2015 r. Fot. PAP/J. Turczyk Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski, 2015 r. Fot. PAP/J. Turczyk

Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego oraz Związek Powstańców Warszawskich podpisały porozumienie dotyczące budowy w stolicy pomnika gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego - poinformował w czwartek prezes fundacji Rafał Szczepański.

Odsłonięcie pomnika planowane jest na 1 sierpnia 2019 r. - w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

"Chcemy, żeby postać generała była drogowskazem dla kolejnych pokoleń - jak można i trzeba być patriotą i jakim patriotą można być przez sto lat długiego życia" - powiedział Szczepański podczas konferencji prasowej.

Pomnik ma stanąć w Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, w alei Ks. Stanka. Jak podkreślił Szczepański, jest to miejsc symboliczne dla generała i dla Powstania Warszawskiego. W sierpniu 1944 r. w okolicach tego parku toczyły się walki z udziałem batalionu "Czata 49", do którego należała kompania, którą dowodził gen. Ścibor-Rylski, ps. Motyl. Był on jedynym oficerem AK dowodzącym oddziałem berlingowców, którzy idąc na pomoc Powstaniu Warszawskiemu stracili swojego dowódcę. Jak podkreślił Szczepański, "generał jest symbolem walk o Polskę ponad podziałami".

Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Galperyn zaznaczył, że gen. Ścibor-Rylski "był skromnym człowiekiem", a pomnik będzie oddawał tę cechę charakteru powstańca. "Chcemy, aby pomnik był skromny, ale godny. Będzie to postument przedstawiający pana generała w dojrzałym wieku" - dodał Szczepański.

Jak powiedział Szczepański PAP, rozpoczął on rozmowy na temat budowy pomnika z przewodniczącą Rady Warszawy Ewą Malinowską-Grupińską.

Na budowę pomnika gen. Ścibora-Rylskiego zostanie przeprowadzona zbiórka. "Chcemy zaprosić społeczeństwo do działania w tej sprawie, bo współczesne pokolenia dużo generałowi zawdzięczają" - powiedział Szczepański. Dodał, że zbiórkę przeprowadzi Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego w oparciu portale polakpomaga.pl i inne, na które można wpłacać datki.

Generał Ścibor-Rylski walczył również na Woli, dlatego - jak poinformował Galperyn - w planach jest również umieszczenie tablicy na jednym z budynków przy ul. Karolkowej. Znajdowała się tam barykada powstańcza, której bronił gen. Ścibor-Rylski ze swoją kompanią "Motyl", za co został odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari. "Chcielibyśmy, aby ta tablica również została ufundowana do 1 sierpnia 2019 r." - zaznaczył Galperyn.

Zbigniew Ścibor-Rylski urodził się 10 marca 1917 r. w Browkach w obwodzie żytomierskim (obecnie Ukraina) w rodzinie szlacheckiej herbu Ostoja. Był żołnierzem Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" gen. Franciszka Kleeberga, Armii Krajowej, uczestnikiem Powstania Warszawskiego.

W 1984 r. został jednym z członków Obywatelskiego Komitetu Obchodów 40. Rocznicy Powstania Warszawskiego, należał także do grupy inicjatywnej utworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego. Później był w składzie Rady Honorowej Budowy Muzeum. W 1990 r. został prezesem Związku Powstańców Warszawskich. Był także sekretarzem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. W 2005 r. otrzymał awans na generała brygady.

Gen. Ścibor-Rylski był wielokrotnie odznaczany m.in. Krzyżem Wojennym Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą "Polonia Restituta". Zmarł 3 sierpnia w wieku 101 lat. Spoczął w rodzinnym grobie na Powązkach.(PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL