Inne

09.12.2011 aktualizacja 14.07.2016

Sto lat temu Skłodowska-Curie odebrała drugiego Nobla

Maria Skłodowska-Curie. Fot. PAP/Archiwum Maria Skłodowska-Curie. Fot. PAP/Archiwum

10 grudnia 1911 r. Maria Skłodowska-Curie otrzymała swoją drugą Nagrodę Nobla. Aż do teraz jest jedyną osobą, która zdobyła tę nagrodę w dwóch różnych dziedzinach nauki. Od soboty można będzie w internecie obejrzeć film Tomasza Bagińskiego inspirowany życiem uczonej.

Maria Skłodowska-Curie swojego pierwszego Nobla, z fizyki, dostała w 1903 r. za kilkuletnie pionierskie badania nad radioaktywnością zwieńczone odkryciem dwóch nieznanych dotąd pierwiastków – radu i polonu. Królewska Akademia Nauk w Sztokholmie uhonorowała ją, jej męża Pierre’a Curie oraz Henri Becquerela. W 1911 r. za wyizolowanie metalicznego radu Skłodowska uzyskała Nobla już samodzielnie, tym razem w dziedzinie chemii.

W "Autobiografii" tak o tym pisała: "Wyróżnienie to istotnie było niebywałym zaszczytem i uznaniem za odkrycie nowych pierwiastków i przygotowanie radu w stanie czystym. Mimo choroby, udałam się do Sztokholmu po odbiór nagrody. Podróż była dla mnie wyjątkowo uciążliwa. Towarzyszyła mi starsza siostra i córka Irena. Ceremonia wręczenia nagrody jest bardzo uroczysta, posiada charakter święta narodowego. Serdeczne przyjęcie zgotowały mi przede wszystkim szwedzkie kobiety".

"Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego patronowało tegorocznym obchodom Roku Marii Skłodowskiej-Curie – wspieraliśmy konferencje naukowe, wydarzenia kulturalne i dyskusje poświęcone fenomenowi wybitnej polskiej badaczki oraz jej dokonaniom naukowym. We wrześniu pod auspicjami polskiej prezydencji zorganizowaliśmy zjazd stypendystów największego unijnego programu wspierania naukowców, znanego jako Marie Curie Actions. Dwa miesiące później dzięki staraniom polskiej dyplomacji w Brukseli, europarlamentarzystów i minister nauki prof. Barbary Kudryckiej, program zmienił swoją nazwę, przypominając o polskich korzeniach Noblistki. Teraz europejscy badacze będą starać się o granty z programu Marie Skłodowska-Curie Actions!" - podkreśla rzeczniczka polskiej prezydencji w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Magdalena Kula.

Resort chce wykorzystać przykład sławnej Polski, aby zachęcić młodych ludzi do studiowania kierunków ścisłych. Na swojej stronie internetowej od soboty prezentować będzie dwuminutowy klip zrealizowany w technologii 3D stworzony przez Tomasza Bagińskiego oraz firmę Platige Image.

"Pokazuje on dokonania wielkiej polskiej uczonej, a w wyjątkowym, inspirowanym tajemnicami nauki tańcu, namawia młodych ludzi do studiowania fascynujących dziedzin ścisłych, przyrodniczych i technicznych" - opisuje Kula.

"Mam nadzieję, że pozytywna energia tego filmu przyciągnie na te studia wielu pasjonatów i pomoże przekonywać młodych ludzi, że praca naukowa to niezwykła możliwość przekraczania granic wyobraźni" – podkreśla minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. (PAP)

ula/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL