Na płycie lotniska w Powidzu zostaną w niedzielę uroczyście przywitane symbole Światowych Dni Młodzieży. Peregrynacja Krzyża Roku Świętego i ikony Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej potrwa do 30 kwietnia.
Krzyż Roku Świętego został przekazany młodzieży przez Jana Pawła II na zakończenie Wielkiego Jubileuszu Odkupienia 22 kwietnia 1984 r. Stał się „Krzyżem Młodych", „Krzyżem Pielgrzymującym", a po pewnym czasie otrzymał tytuł: „Krzyż Światowych Dni Młodzieży".
Kopia słynącego łaskami rzymskiego Cudownego Obrazu Matki Bożej (Salus Populi Romani) towarzyszy Krzyżowi ŚDM.
„W czasie obchodów ŚDM symbole są obecne w miejscu wydarzeń centralnych. W okresie przygotowań pielgrzymują po kraju, który organizuje spotkanie młodych. Kolejnym pokoleniom młodych ludzi symbole te wskazują prawdziwy cel Światowych Dni Młodzieży: coraz głębsze poznawanie Jezusa w Tajemnicy Odkupienia, oraz zawierzenie swego życia opiece Matki Bożej" - poinformował PAP rzecznik prasowy archidiecezji gnieźnieńskiej ks. Zbigniew Przybylski.
Uroczyste powitanie symboli odbędzie się w niedzielę na płycie lotniska wojskowego w Powidzu. Do Wielkopolski Krzyż Roku Świętego i ikona Matki Bożej przylecą z Wrocławia wraz z delegacją gnieźnieńskiej młodzieży wojskowym Herkulesem 33. Bazy Lotnictwa Transportowego.
W uroczystości weźmie udział m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, przedstawiciele wojska, duchownych oraz młodzież i osoby konsekrowane. W Powidzu odsłonięty zostanie skwer Światowych Dni Młodzieży.
Peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej potrwa do końca kwietnia. Jak zaznaczył ks. Przybylski, symbole odwiedzą niemal 150 miejsc, w tym parafie, sanktuaria, szkoły, więzienia i domy dziecka. Do Gniezna symbole przyjadą w sobotę 23 kwietnia, wraz z doroczną pielgrzymką do grobu i relikwii Patrona. Będą też wtedy obecne podczas uroczystości świętowojciechowych.
Krzyż Roku Świętego i ikona Matki Bożej ŚDM przybywają do Wielkopolski po peregrynacji na terenie archidiecezji wrocławskiej.
Polskiej delegacji symbole Światowych Dni Młodzieży zostały przekazane przez Brazylijczyków na placu św. Piotra w Rzymie i od kwietnia 2014 r. pielgrzymują po polskich diecezjach, przygotowując Polskę do spotkania młodych z całego świata w Krakowie.(PAP)
ajw/ mhr/