Jest wstępne ustalenie, że Senat będzie koordynować działania państwa w kwestiach dotyczących Polonii - poinformował PAP szef kancelarii Senatu Jakub Kowalski.
Ustalenia w tej kwestii mają zostać przedstawione po piątkowym posiedzeniu Polonijnej Rady Konsultacyjnej działającej przy marszałku Senatu.
W czwartek marszałek Senatu Stanisław Karczewski spotkał się z członkami Rady oraz przedstawicielami: Kancelarii Prezydenta, MEN, MSZ i ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego.
Podczas spotkania - poinformował PAP Kowalski - "podjęto dyskusję o roli Senatu, który - takie jest wstępne ustalenie - miałby spinać i koordynować prace resortów i kancelarii".
"Już od dawna nosiliśmy się z tym zamiarem, aby Senat i Kancelaria Senatu koordynowały działania dotyczące Polonii. Kilka razy w Kancelarii Senatu odbywały się takie spotkania marszałka Stanisława Karczewskiego, gdzie przedstawiciele resortów rozmawiali na temat działań polonijnych. To nie jest tak, że tylko Senat dzieli środki na Polonię, bo także różne ministerstwa mają w swoich budżetach środki - może nie wprost na Polonię - ale, które są przeznaczane na edukację, albo są związane z kulturą - tak jak instytuty polskie za granicą" - powiedział Kowalski.
"Te działania trzeba skoordynować, my tę rolę - jako, że Senat tradycyjnie jest opiekunem Polonii - będziemy chcieli wypełniać, zaczynając od zorganizowania na jesieni debaty polonijnej na forum Senatu z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy" - powiedział Kowalski.
Poinformował, że planowane jest zaproszenie na tę debatę przedstawicieli Polonii z całego świata po to, by razem rozmawiać o problemach polonijnych i sposobach ich rozwiązania.
"Po tej debacie będziemy chcieli sformalizować ciało, które miałoby tu, w Senacie, koordynować działania państwa ws. Polonii" - powiedział Kowalski. Według niego byłaby to rada lub zespół, który spotykałby się w Senacie. W jego skład - mówił Kowalski - mieliby wchodzić przedstawiciele m.in. resortów: edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego, kultury oraz spraw zagranicznych. Zespołowi miałby przewodniczyć marszałek Senatu albo osoba przez niego wyznaczona.
Kowalski podkreślił, że w tej sprawie nie ma jeszcze ostatecznych decyzji, tylko "różne koncepcje". "Myślimy, że do końca roku uda nam się to skrystalizować" - powiedział szef Kancelarii Senatu.
"Już teraz staramy się również przygotować portal - zajęłaby się tym jedna z fundacji, której przyznano pieniądze w ramach środków przeznaczonych na wsparcie Polaków mieszkających za granicą. Chcemy by służył on wymianie zarówno problemów, jak i doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy Polakami i Polonią z różnych części świata" - powiedział Kowalski.
Według niego portal ma powstawać w dwa lata. "W tym roku chcielibyśmy uruchomić jego pierwszą część, skierowaną do Polonii na Wschodzie" - zaznaczył.
Wiktoria Nicałek. (PAP)
wni/ mok/