Holokaust

12.10.2017

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych: polscy sprawiedliwi nigdy nie ulękli się zła

Wy, polscy sprawiedliwi nigdy nie ulękliście się zła, bo z wami był Bóg - powiedział w czwartek szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podczas uroczystości z okazji 75. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom "Żegota"

Obchody zainaugurowała msza św. w Katedrze Polowej WP, gdzie odsłonięto tablicę poświęconą Polakom Ratującym Żydów. Podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odczytano apel pamięci, oddano salwę honorową oraz złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

"Walka bezorężna często bywała trudniejsza niż na polu chwały, na polu walki. Tę walkę bezorężną realizowaliście wy Polacy, którzy w czasach II wojny światowej, podczas okupacji niemieckiej stanęliście po stronie dobra, po stronie życia, po stronie honoru. Realizowaliście walkę o godność człowieka i o system wartości, który został podeptany 1 września 1939 r. niemiecką agresją na Rzeczpospolitą. Walczyliście o wartości, które stanowiły, stanowią i winny stanowić fundament, na którym opiera się Europa i Rzeczpospolita" - mówił Kasprzyk.

"Wy, polscy sprawiedliwi nigdy nie ulękliście się zła, bo z wami był Bóg - on dawał wam siłę i odwagę. I choć szliście przez ciemną dolinę, dolinę piekła niemieckiej okupacji; piekła, w którym za to co czyniliście groziła kara śmierci, to nie zawahaliście się służyć drugiemu człowiekowi, służyć bliźniemu, służyć braciom narodowości żydowskiej, bo z wami był Bóg. Pozostaliście wierni wartości, jaką jest miłość bliźniego" - mówił Kasprzyk.

Szef UdsKiOR podziękował Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata za ich dokonania, które stanowią "świadectwo, że w życiu ludzkim trzeba kierować się wartościami chrześcijańskimi".

W uroczystościach biorą udział m.in. podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski, sekretarz stanu MON Michał Dworczyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, bp polowy WP Józef Guzdek, wicemarszałek Sejmu Joachim Brudzinski, senator Jarosław Rusiecki, dowódca Garnizonu Warszawa gen bryg Robert Głąb, prezes Polskiej Fundacji Narodowej Cezary Jurkiewicz, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej Jan Tarczyński, sędzia Bogusław Nizieński, gen brygady Jan Dziedzic, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Anna Maria Anders, rodziny Polaków ratujących Żydów, członkowie Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, osoby represjonowane oraz weterani walk o niepodległość RP.(PAP)

autor: Marek Sławiński

edytor: Agata Zbieg

masl/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL