Europa i świat po 1989 roku

26.04.2018

Szwedzkie media: w tym roku możemy nie poznać laureata literackiego Nobla

W tym roku możemy nie poznać laureata literackiej Nagrody Nobla. Powodem takiej decyzji miałby być kryzys w przyznającej ją Akademii Szwedzkiej, związany m.in. z przeciekami - wynika ze źródła, na które powołuje się Szwedzkie Radio.

"Zajmujemy się tą kwestią. Wkrótce podjęta zostanie decyzja" - tak skomentował możliwość wstrzymania ogłoszenia tegorocznego laureata Nagrody Nobla Anders Olsson, pełniący obowiązki sekretarza Akademii Szwedzkiej. Noblista jest ogłaszany w jeden z czwartków października.

Według źródła Szwedzkiego Radia nazwisko noblisty w dziedzinie literatury za 2018 roku może być ogłoszone w 2019 roku. W takim przypadku w przyszłym roku Akademia Szwedzka wskazałaby dwóch laureatów literackiego Nobla.

"Już sama dyskusja nad możliwością przełożenia ogłoszenia laureata Nobla to sensacja. Świadczy o głębokim kryzysie i próbie ratowania reputacji" - twierdzi ekspert kulturalny Szwedzkiego Radia Mattias Berg.

Według byłego członka Akademii Szwedzkiej Petera Englunda, który w ostatnich dniach odszedł z tej instytucji na znak protestu, wstrzymanie ogłoszenia tegorocznego literackiego Nobla "byłoby najlepszym rozwiązaniem".

Oprócz Petera Englunda z Akademii Szwedzkiej odeszło lub nie uczestniczy w jej pracach także siedmiu innych członków. W gremium tym zasiada już tylko 12 osób zamiast 18 jak stanowi statut. W Akademii zaczęło brakować literaturoznawców, a większość członków to językoznawcy.

Masowe rezygnacje z udziału w pracach Akademii Szwedzkiej mają związek ze skandalem, jaki wybuchł jesienią ubiegłego roku, gdy francusko-szwedzki fotografik i reżyser Jean-Claude Arnault, mąż członkini Akademii Katariny Frostenson, został oskarżony o gwałty oraz o to, że był źródłem przecieków.

18 kobiet oskarżyło go o wykorzystywanie seksualne. Pięć z nich zdecydowało się złożyć doniesienie na policję z oskarżeniem o gwałt. Część zarzutów została jednak umorzona z powodu przedawnienia lub braku dowodów.

Z dochodzenia zamówionego przez byłą sekretarz Akademii Szwedzkiej Sarę Danius wynika, że mąż Frostenson był źródłem przecieku o Nagrodzie Nobla dla Wisławy Szymborskiej (1996), Elfriede Jelinek (2004), Harolda Pintera (2005), Jean-Marie Gustave'a Le Clezio (2008), Patricka Modiano (2014), Swiatłany Aleksijewicz (2015) oraz Boba Dylana (2016).

Akademia Szwedzka, aby oczyścić się z zarzutów, przekazała wyniki dochodzenia organom ścigania.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ az/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL