"Ojcom Niepodległej Ojczyzny, bohaterom Powstania Wielkopolskiego" poświęcona jest tablica, która zostanie odsłonięta w 100-lecie wybuchu powstania na budynku Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Znajdzie się na niej m.in. wizerunek orła Armii Wielkopolskiej.
Tablica jest pomysłem wojewody wielkopolskiego, została ufundowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Jej autorem jest Roman Kosmala. Odsłonięcie nastąpi 27 grudnia, w rocznicę wybuchu zwycięskiego zrywu.
"Chcemy w ten sposób oddać hołd ojcom, twórcom odrodzonej Rzeczypospolitej, poznańskim organicznikom, tym, którzy przygotowywali grunt pod to, co się wydarzyło w 1918 roku oraz dzielnym powstańcom wielkopolskim. Odsłonięcie tablicy nastąpi przed południem, przed oficjalnymi uroczystościami rocznicowymi" – poinformował pełnomocnik wojewody wielkopolskiego ds. obchodów setnej rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego Przemysław Terlecki.
Na tablicy znajdzie się cytat z wygłoszonego 26 grudnia w Poznaniu przemówienia Ignacego Jana Paderewskiego oraz wizerunek wpisanego w powstańczą rozetę orła Armii Wielkopolskiej.
Główne obchody setnej rocznicy wybuchu powstania odbędą się 27 grudnia w Poznaniu, dzień później obchody przeniosą się do Warszawy. Ich organizatorem jest wielkopolski samorząd.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk powstańczych, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica, a w polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła – z wyjątkiem skrawków – prawie cała Wielkopolska. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/aszw/