2011-06-07 (PAP) - Plenerową wystawę „Zaczęło się w Walterze”, poświęconą wydarzeniom radomskiego Czerwca '76 roku, można od wtorku oglądać w Radomiu przed gmachem Urzędu Miejskiego. Wystawa wpisuje się w obchody 35. rocznicy protestu robotniczego w tym mieście.
Ekspozycję tworzy kilka sześcianów z dużymi planszami ekspozycyjnymi. Znajdują się na nich fotografie ukazujące protest radomskich robotników oraz wydarzenia go poprzedzające. Wiele z tych zdjęć pokazywanych jest po raz pierwszy.
Według prezydenta Radomia Andrzeja Kosztowniaka, Czerwiec '76 jest „czasem chluby, pamięci i dumy dla radomian i dla całej Polski”.
Wystawę przygotował: Instytut Pamięci Narodowej i Archiwum Państwowe w Radomiu we współpracy z gminą miasta Radom oraz Fabryką Broni „Łucznik”. Ekspozycji towarzyszy katalog mający charakter albumu z dużą liczbą fotografii i informacji nt. Wydarzeń radomskiego Czerwca.
W 1976 roku robotnicy zaprotestowali przeciw wprowadzanym przez władze podwyżkom cen żywności. Zastrajkowało łącznie około 60 tys. osób z 97 zakładów w 24 województwach. Na ulicach Radomia, Ursusa i Płocka odbyły się pochody i manifestacje, które zakończyły starcia z milicją. W Radomiu doszło do walk ulicznych. Zginęły dwie osoby - Jan Łabędzki i Tadeusz Ząbecki, przygnieceni przyczepą ciągnikową wypełnioną betonowymi płytami, którą sami próbowali zepchnąć w kierunku milicjantów.
Po wydarzeniach Czerwca '76 zaczęły się tworzyć ugrupowania opozycyjne. Powstał KOR - Komitet Obrony Robotników, a później Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO). Prowadziły one m.in. akcje pomocy socjalnej i prawnej dla represjonowanych.(PAP)
ilp/ ls/