Tegoroczna edycja akcji Żonkile została przeniesiona do internetu – informuje w piątek Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Decyzja ta jest spowodowana obowiązującym stanem epidemii.
"Jak co roku 19 kwietnia zachęcamy Was do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. W siedmiu poprzednich edycjach nasi wolontariusze rozdawali papierowe kwiaty – znak pamięci o tych, którzy uczestniczyli i zginęli w powstaniu w getcie warszawskim" - czytamy w komunikacie muzeum.
Tegoroczna edycja będzie jednak szczególna, ponieważ tym razem wolontariusze nie wyjdą tym razem na ulice Warszawy, bo akcja została przeniesiona do internetu.
Aby wziąć w niej udział, trzeba pobrać ze strony muzeum szablon żonkila, złożyć go samodzielnie, a następnie udostępnić go 19 kwietnia w swoich mediach społecznościowych. Publikacja powinna być oznaczona hashtagami #akcjaŻonkile i #ŁączyNasPamięć. "Zostań w domu i pokaż, że mimo wyjątkowych okoliczności, #ŁączyNasPamięć!" - zachęca muzeum. Instrukcja jak złożyć kwiat jest na stronie muzeum.
Jeśli ktoś nie ma drukarki, może mimo to zaangażować się w akcję, dodając specjalną nakładkę na zdjęcie profilowe na Facebooku. Ona też jest dostępna na stronie muzeum.
Akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile" organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskim POLIN od 2013 r. Ma na celu propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim. Żonkil stał się symbolem pamięci wydarzeń z wiosny 1943 r. dzięki ostatniemu przywódcy zrywu Markowi Edelmanowi, który co roku składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta w rocznicę wybuchu powstania.
Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Niemców Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc walce, słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych.
W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. 8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta. (PAP)
Autorka: Natalia Kamińska
nmk/ robs/