Średniowiecze

16.06.2019

Tegoroczna inscenizacja bitwy pod Grunwaldem odbędzie się 13 lipca

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem w jej 608. rocznicę. Stębark, 14.07.2018. Fot. PAP/T. Waszczuk Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem w jej 608. rocznicę. Stębark, 14.07.2018. Fot. PAP/T. Waszczuk

Tegoroczna inscenizacja bitwy pod Grunwaldem odbędzie się 13 lipca na Polach Grunwaldu – informuje PAP dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej. Od lat inscenizacja przyciąga tysiące miłośników średniowiecza i rekonstruktorów z całego świata.

Widzowie tegorocznej inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem będą musieli liczyć się z niewielkimi utrudnieniami w pobliżu pola bitwy. Tam, gdzie od lat działało wesołe miasteczko budowane jest nowe muzeum.

"Z tego powodu wesołego miasteczka nie będzie, a kramy będą nieco inaczej ustawione. Na kluczowy element wydarzenia, czyli inscenizację bitwy, budowa nie będzie miała żadnego wpływu" - zapewnił Drej.

W tym roku, po raz pierwszy w historii inscenizacji grunwaldzkich bitew, impreza jest przygotowywana bez udziału gminy Grunwald. "Robi ją wyłącznie Fundacja Grunwald i Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Ten element organizacyjny nie będzie miał wpływu na oprawę wydarzenia, wiąże się on wyłącznie z kwestiami organizacyjnymi" - przyznał Drej.

W inscenizacji bitwy z 15 lipca 1410 roku od lat biorą udział rekonstruktorzy z bractw rycerskich z całej Polski, a także goście z Europy i świata (regularnie przyjeżdżają m.in. Litwini, Rosjanie, Niemcy, przed laty bywali też rycerze z USA i Australii). Rekonstruktorzy mieszkają w obozach historycznych, które rozbijają na kilka dni przed bitwą. Żyją w nich według zasad i reguł średniowiecznych - nie używają współczesnych sprzętów, gotują według średniowiecznych przepisów, ubierają się w historyczne stroje.

Wraz z rekonstruktorami pod Grunwald przyjeżdżają też rzemieślnicy, którzy wytwarzają historyczne stroje, naczynia, elementy uzbrojenia.

Od lat inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem przyciąga po kilkadziesiąt tysięcy widzów. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz - Wojciechowska

jwo/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL