Okupacja niemiecka

28.10.2018

Toruń: upamiętniono ofiary niemieckich zbrodni na Barbarce

Kilkaset osób uczciło w niedzielę na toruńskiej Barbarce pamięć osób straconych w tym miejscu w czasie okupacji niemieckiej w październiku 1939 roku. W obchodach 79. rocznicy mordu wzięli udział m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnych władz, harcerze i kombatanci.

Mszy świętej przewodniczył biskup toruński Wiesław Śmigiel. Prezydent Torunia Michał Zaleski mówił, że "nigdy nie będzie można pojąć bezsensu tej zbrodni oraz łatwości, z którą została dokonana".

"Milczymy nad tą ziemią śmierci. Tu zapalamy ogień pamięci i modlimy się za ofiary Barbarki. Od wielu lat przychodzimy w to miejsce ze słowami nieukojonej boleści" - dodał Zaleski.

Pod pomnikiem, który upamiętnia pomordowanych złożono kwiaty.

Aresztowania podczas okupacji hitlerowskiej zaczęły się w Toruniu na masową skalę w połowie października 1939 roku. W pierwszej kolejności dotknęły inteligencję, ale również ludzi młodych, w wieku 16-20 lat. Aresztowani przetrzymywani byli głównie w Forcie VII, który zaadaptowano na więzienie. Pod koniec października Niemcy rozpoczęli wywożenie więźniów do lasów Barbarki. Tam Polaków rozstrzeliwano. Zginęło ok. 600 osób, którzy grzebani byli w masowych grobach. Przed zakończeniem wojny Niemcy odkopali część z nich, a wiele zwłok spalono.

Przeprowadzone we wrześniu i październiku 1945 roku ekshumacje pozwoliły odnaleźć siedem mogił. Wydobyto wtedy 87 ciał, które miały znaki świadczące o dokonanym mordzie - egzekucji. Wiele ciał przeniesiono na cmentarz przy ul. Grudziądzkiej, ale są rodziny, które zdecydowały o pozostawieniu swoich bliskich w tym miejscu, argumentując to faktem spoczywania ich obok innych osób, z którymi razem stracili życie. (PAP)

autor: Tomasz Więcławski

twi/ mmu/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL