11.03.2010.Warszawa (PAP) - W tym roku przypada 600-lecie bitwy pod Grunwaldem. Z tej okazji Muzeum Zamkowe w Malborku organizuje liczne wystawy, projekty naukowych i edukacyjne. Organizatorzy chcą jednak odejść od celebrowania zwycięstw i podkreślania porażek oraz unikają tematów militarnych. Motywem przewodnim jest refleksja nad ówczesnym dziedzictwem kulturowymi i nad ideami, które elektryzowały ludzi w XV wieku oraz nad dzisiejszym wymiarem tamtych wydarzeń.
Poza tym, jeszcze do końca kwietnia można wziąć udział w dwóch ogólnopolskich konkursach - literackim i plastycznym - pt. „Mój Grunwald”. Ich idea przewodnia brzmi: bez świadomości historii i minionych dziejów trudno zrozumieć jest teraźniejszość. Dawne dzieje mają być zatem inspiracją do indywidualnego przeżycia i artystycznej kreacji. Na laureatów czekają cenne nagrody -notebook i aparat fotograficzny.
Interesująco zapowiadają się także planowane wystawy, w czerwcu będzie to „Sztuka na terenie państwa zakonnego w Prusach. Mecenaty i fundacje” a w lipcu i sierpniu m.in. „50-lecie powstania filmu Aleksandra Forda +Krzyżacy+”. W pierwszym przypadku będą prezentowane najciekawsze i najbardziej wartościowe zabytki artystyczne z terenu Prus krzyżackich, znajdujących się obecnie w posiadaniu polskich instytucji muzealnych i kościelnych. Na drugiej wystawie będzie poznać okoliczności powstania filmu, zobaczyć zdjęcia z planu, elementy scenografii i strojów, plakaty. Muzeum planuje też spotkanie z aktorami i uroczystą prapremierę filmu w wersji cyfrowej na dziedzińcu Zamku Średniego.
W połowie lipca w Malborku spotkają się prezydenci Polski – Lech Kaczyński i Litwy - Dalia Grybauskaite. Najbardziej spektakularnym elementem obchodów będzie impreza plenerowa „Oblężenie Malborka”, która odbędzie się 22-25 lipca, a wezmą w niej udział grupy rycerskie, rzemieślnicze i artystyczne.
Trwają również przygotowania do międzynarodowej gry historycznej „Henryka von Plauena obrona Malborka”, w której organizację zaangażowały się trzy muzea: niemieckie Westpreussische Landesmuseum Münster, litewskie Muzeum Historyczne w Trokach oraz Muzeum Zamkowego w Malborku. Gra będzie się rozgrywać w historycznych realiach okresu między bitwą pod Grunwaldem a rozpoczęciem oblężenia Malborka przez wojska polsko-litewskie. Udział w niej weźmie młodzież szkół średnich trzech krajów biorących udział w bitwie, a wielki finał zaplanowano na czerwiec.
Istotnym elementem roku grunwaldzkiego są również sesję naukowe, w tym konferencja „Grunwald-Tannenberg-Zalgiris 1410-2010”, której celem będzie podsumowywanie dotychczasowych badań nad bitwą grunwaldzką oraz jej tradycją i wyznaczenie nowych kierunków badań. Sympozjum odbędzie się w Malborku (22-24 września) i Krakowie (23-24 września).
Pełen wykaz imprez, wystaw, konkursów i aktualności dotyczących obchodów roku grunwaldzkiego w Malborku można znaleźć w serwisie internetowym Muzeum Zamkowego: http://www.zamek.malbork.pl/pl/grun/index.php
Bitwa pod Grunwaldem stoczona 15 lipca 1410 roku nie tylko na trwałe wpisała się w historię Polski, ale znalazła również swoje miejsce w sztuce – była opiewana przez pisarzy i poetów, inspirowała malarzy. Stało się to za sprawą znaczenia bitwy – jednego z największych pojedynków średniowiecza. Bitwa miała niebagatelny wpływ na zmianę historii i układu sił w Europie środkowo-wschodniej. Co prawda, Malborka - stolicy państwa krzyżackiego nie udało się zdobyć, ale dawna potęga Zakonu nigdy już nie została odbudowana. SZZ
PAP – Nauka w Polsce
agt/