29.04.2011 aktualizacja 14.07.2016

Trzy dni uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II w Watykanie

2011-04-29 (PAP) - Trzy dni będą trwały rozpoczynające się w sobotę uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II z udziałem co najmniej kilkuset tysięcy pielgrzymów. Po raz pierwszy od ponad tysiąca lat papież wyniesie na ołtarze swego bezpośredniego poprzednika.

Wydarzeniem poprzedzającym uroczystości będzie zapowiedziana na piątek ceremonia podniesienia płyty grobu polskiego papieża w Grotach Watykańskich i przeniesienia trumny do znajdującego się w pobliżu, również w podziemiach grobu świętego Piotra. Trumna pozostanie tam do niedzielnego poranka, a więc do mszy beatyfikacyjnej. Przed jej rozpoczęciem przeniesiona zostanie do bazyliki i tam ustawiona przed Ołtarzem Konfesji.

Pierwsza z trzech uroczystości beatyfikacyjnych to sobotnie czuwanie modlitewne na murawie Circus Maximus, któremu przewodniczyć będzie papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kardynał Agostino Vallini. Strona kościelna spodziewa się przybycia co najmniej 120 tysięcy osób, ale wcześniej mówiła nawet o 300 tysiącach.

Ceremonia, zorganizowana przez diecezję z Wiecznego Miasta, rozpoczyna się o godz. 20 i ma potrwać do godziny 22.30. Będzie podzielona na dwie części, z których pierwsza ma mieć charakter wspomnieniowy, a poprowadzi ją włoska dziennikarka telewizyjna Safiria Leccese.

Przywołane zostaną słynne słowa i gesty Jana Pawła II. Zabrzmi muzyka w wykonaniu chóru diecezji rzymskiej i Orkiestry Konserwatorium Świętej Cecylii. Wierni wysłuchają świadectw osobistego papieskiego sekretarza kardynała Stanisława Dziwisza, byłego rzecznika Watykanu Joaquina Navarro-Vallsa oraz francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre, której nagłe i niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia wyzdrowienie z zaawansowanej choroby Parkinsona uznano za cud potrzebny do beatyfikacji Jana Pawła II.

Emitowane będą materiały filmowe, dokumentujące najbardziej znaczące wydarzenia pontyfikatu. Tę część czuwania zakończy odśpiewanie pieśni "Totus Tuus", skomponowanej na 50-lecie kapłaństwa Karola Wojtyły.

Część druga czuwania modlitewnego oparta będzie na Tajemnicy Światła Różańca. Wykonany zostanie hymn "Aprite le porte a Cristo" (Otwórzcie drzwi Chrystusowi). Następnie głos zabierze kardynał Agostino Vallini, który nakreśli duchową i duszpasterską sylwetkę przyszłego błogosławionego.

Po wystąpieniu papieskiego wikariusza rozpocznie się różaniec, podczas odmawiania którego uczestnicy czuwania połączą się przy pomocy telemostów z pięcioma sanktuariami maryjnymi. Modlitwie w każdym z nich towarzyszyć będzie inna intencja. W Łagiewnikach będzie to młodzież, w sanktuarium Kawekamo-Bugando w Tanzanii - rodzina, w sanktuarium w miejscowości Harissa w Libanie intencją modlitwy będzie ewangelizacja. W bazylice Matki Bożej z Guadalupe w Meksyku wierni będą modlić się o nadzieję i pokój dla narodów, a w Fatimie - za Kościół.

Na zakończenie dwugodzinnego czuwania z jego uczestnikami połączy się papież Benedykt XVI, który z Pałacu Apostolskiego udzieli im błogosławieństwa.

W nocy z soboty na niedzielę w centrum Rzymu otwartych będzie osiem kościołów, w których wierni będą mogli duchowo przygotowywać się do beatyfikacji.

Na mszę beatyfikacyjną pod przewodnictwem Benedykta XVI, rozpoczynającą się w niedzielę o godz. 10 na placu świętego Piotra, wierni będą wpuszczani od godz. 5.30.

Na godz. 9 zapowiedziano godzinne przygotowanie do liturgii; odmówione zostaną Koronki do Miłosierdzia Bożego, wprowadzone przez św. Faustynę Kowalską. Modlitwy zakończy pieśń "Jezu ufam Tobie".

Na początku mszy beatyfikacyjnej do Benedykta XVI podejdą papieski wikariusz kardynał Agostino Vallini oraz postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II ksiądz Sławomir Oder, którzy poproszą po łacinie o wpisanie papieża w poczet błogosławionych Kościoła.

Życiorys kandydata na ołtarze odczyta prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato.

Następnie Benedykt XVI wygłosi formułę beatyfikacyjną i wniesiona zostanie relikwia błogosławionego Jana Pawła II. Będzie to relikwiarz z ampułką jego krwi. Na fasadzie bazyliki św. Piotra odsłonięty zostanie portret polskiego papieża. Jest to zdjęcie wykonane w 1989 roku przez fotografa z Rzymu Grzegorza Gałązkę.

Mszę zakończy odśpiewanie po łacinie hymnu do błogosławionego Jana Pawła II.

Na mszę przybędzie około 60 delegacji z całego świata. Będą prezydenci: Polski - Bronisław Komorowski, Włoch - Giorgio Napolitano, Meksyku - Felipe Calderon, Albanii - Bamir Topi, Estonii -Toomas Hendrik Ilves, Beninu - Thomas Yayi Boni, Kamerunu - Paul Biya, Demokratycznej Republiki Konga - Denis Sassou Nguesso, Hondurasu - Porfirio Lobo Sosa. Zapowiedziano również obecność uważanego ze despotę przywódcę Zimbabwe Roberta Mugabego.

Belgię reprezentować będzie rodzina królewska - król Albert II z królową Paolą, Francję - premier Francois Fillon, Litwę - premier Andrius Kubilius.

Po mszy Benedykt XVI odda hołd przy trumnie ze szczątkami polskiego papieża, wystawionej przed Ołtarzem Konfesji w bazylice. Następnie uczynić będą mogli to wszyscy wierni i to prawdopodobnie przez całą noc.

W poniedziałek 2 maja o godz. 10.30 mszę dziękczynną za beatyfikację odprawi watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone. Oprawę muzyczną liturgii zapewnią między innymi chór i orkiestra z Warszawy oraz Wadowic. O godz. 12.30 prezydent Bronisław Komorowski, który weźmie udział w tej mszy, zostanie przyjęty na audiencji przez Benedykta XVI.

Tego samego dnia o godz. 19 odbędą się w Rzymie dwie wielkie uroczystości z okazji beatyfikacji. Na Kapitolu zorganizowany zostanie z inicjatywy władz miasta koncert "Pamięć i wdzięczność", na który zaproszono m.in. byłego głównego rabina włoskiej stolicy 95-letniego Elio Toaffa, wymienionego przez papieża w testamencie.

O tej samej porze w bazylice św. Ignacego odbędzie się koncert "Missa Magna Beatificationis"; to tytuł mszy muzycznej skomponowanej przez Michała Lorenca. Wykona ją między innymi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, zespół DesOrient i chór Cappella Corale Varsaviana.

Uroczystości związane z beatyfikacją Jana Pawła II zakończą się 5 maja wraz ze złożeniem trumny do grobu w Kaplicy Świętego Sebastiana w bazylice watykańskiej. Będzie to ściśle prywatna ceremonia.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/ ura/
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL