Europa i świat po II wojnie światowej

30.09.2015 aktualizacja 14.07.2016

Tuareg przed MTK za zniszczenie mauzoleów w Timbuktu

Przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze stanął w środę tuareski przywódca malijskiej grupy islamistycznej powiązanej z Al-Kaidą, oskarżony o udział w zniszczeniu w 2012 r. mauzoleów i meczetu w Timbuktu na północy Mali.

Jest to pierwsza sprawa przed MTK dotycząca umyślnego burzenia zabytków historycznych i obiektów religijnych.

Na wstępnej rozprawie, która trwało około pół godziny, Ahmad Al Faqi Al Mahdi, zwany Abu Turab, oświadczył, że należy do "tuareskiego plemienia Al-Ansar" i ma około 40 lat. W żaden sposób nie odniósł się do stawianych mu zarzutów, kiedy sędzia Cuno Tarfusser dał mu taką możliwość - wskazuje agencja Associated Press.

W nocy z piątku na sobotę Al Mahdi został przewieziony do aresztu MTK w Hadze; wcześniej był przetrzymywany w Nigrze.

Sędzia wskazał, że kolejna rozprawa odbędzie się 18 stycznia, żeby ocenić, czy dowody przeciwko Al Mahdiemu są na tyle mocne, by wytoczyć mu proces.

Według oskarżenia Al Mahdi był przywódcą ruchu Ansar Dine - radykalnej malijskiej grupy islamistycznej powiązanej z Al-Kaidą Islamskiego Maghrebu (AQMI); miał kierować operacją niszczenia budynków religijnych na starym mieście w Timbuktu. Był pierwszym spośród wielu podejrzanych, zatrzymanym w śledztwie MTK, które rozpoczęło się w 2013 r.

Leżące na północy Mali Timbuktu od czerwca 2012 roku było kontrolowane przez dżihadystów. Malijscy talibowie zniszczyli tam co najmniej dziewięć z 16 mauzoleów z listy światowego dziedzictwa UNESCO, oraz dwa z trzech wielkich meczetów, również wpisanych na tę listę.

Timbuktu, nazywane "miastem 333 świętych", słynie z grobowców i mauzoleów świętych sufickich mężów i uczonych, którzy żyli i działali tam w XIV i XV wieku. Położone na skrzyżowaniu karawanowych szlaków stało się wówczas opływającą w bogactwa saharyjską metropolią intelektualną i kupiecką imperiów Mali i Songhaj. Miasto rozsławiły także akademie i świątynie i tysiące manuskryptów, poświęconych islamowi, historii, astronomii czy anatomii, przechowywanych w medresach i prywatnych bibliotekach.

UNESCO uznało mauzolea, meczety i manuskrypty z Timbuktu za pomniki Światowego Dziedzictwa Kultury w 1988 roku. (PAP)

cyk/ kar/

arch.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL