XIX wiek

13.08.2016 aktualizacja 30.08.2016

Twierdza Wisłoujście: multimedialne widowisko "Bitwa Morska"

Lasery, pirotechnika, video mapping 3D, ekipy rekonstruktorów XVII w. i XIX w. oraz pływający okręt zostaną wykorzystane podczas multimedialnego widowiska „Bitwa Morska – Tajemnice Twierdzy Wisłoujście” w sobotę wieczorem w Gdańsku.

Widowisko po raz kolejny przygotowuje Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.

Andrzej Gierszewski z działu marketingu Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (MHMG) w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że "Bitwa Morska" w tym roku będzie wyjątkowa, bo po raz pierwszy odbędzie się w późnych godzinach wieczornych. "Nigdy jeszcze to wydarzenie nie odbyło się nocą, a przygotowujemy się do tego od dwóch lat" - dodał. "Mamy lasery, pirotechnikę, video mapping 3D, muzykę, ekipy rekonstruktorów, pływający okręt i to wszystko stworzy wyjątkowy spektakl" - dodał. "Podczas widowiska Twierdza będzie się mieniła wszystkimi kolorami tęczy, będą wybuchy, będzie wysadzony m.in. okręt" - zdradza szczegóły. W widowisku wykorzystana zostanie jednostka „Czarna Perła”, która odegra rolę galeonu „Żółty Lew”.

Kierownik działu marketingu MHMG, Michał Pietrzak przekonuje, że "nigdy na taką skalę w Polsce nie użyto jeszcze narzędzi multimedialnych, jak będzie to miało miejsce podczas +Bitwy Morskiej+, nigdy też nie były one ze sobą w pełni zsynchronizowane". "Wszystko jest dopracowane do każdej sekundy (...) poza stroną techniczną nasza opowieść ma na celu zapoznanie uczestników widowiska z wyjątkowym dla dziejów Gdańska, a ciągle nieco zapomnianym obiektem – Twierdzą Wisłoujście" - tłumaczy.

Organizator podaje, że podczas widowiska przedstawione zostaną losy Twierdzy Wisłoujście na przestrzeni lat, jej przeobrażenia, zadania i najważniejsze wydarzenia. Kluczowym będzie epizod „Bitwy Pod Latarnią 1628 roku", kiedy to nocne niebo rozświetlił spektakularny wybuch jednego z polskich okrętów zaatakowanego przez artylerię szwedzką.

Wydarzenie adresowane jest do wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się w atrakcyjny i przyjazny sposób czegoś więcej o historii Twierdzy Wisłoujście, ujścia Wisły, dzielnicy Nowy Port i Westerplatte - zachęca Pietrzak.

"Narratorem będzie wyjątkowa dla dziejów Twierdzy i dla dziejów Polski postać – Hans Kizero – związany z Twierdzą poprzez ofiarę swojego życia złożoną w służbie króla polskiego Zygmunta III Wazy. O dziejach Twierdzy – jako duch - wie najwięcej" - podkreśla organizator.

Scena dla widowni, podobnie jak w poprzednich latach, będzie umiejscowiona na placu przy ul. Starowiślnej w Nowym Porcie, naprzeciwko Twierdzy Wisłoujście. Widowisko rozpocznie się o 21.30 i ma potrwać około 40 minut. Spektakl jest bezpłatny.

Ze względu na przygotowania do widowiska w sobotę Twierdza Wisłoujście będzie zamknięta dla zwiedzających.

Twierdza Wisłoujście to zespół budowli obronnych na prawym (wschodnim) brzegu Martwej Wisły. Powstał on w miejscu, gdzie w średniowieczu działały nadmorskie strażnice kontrolujące ujście Wisły do Bałtyku. W skład zespołu wchodzą dwa forty: czterobastionowy murowany fort zwany carre (zbudowany w latach 1586-1602) oraz otaczający go pięciobastionowy ziemny fort zwany obecnie Szańcem Wschodnim, zbudowany w latach 1624-1626. Uzupełnieniem Twierdzy jest - położony na lewym brzegu Martwej Wisły Szaniec Wschodni.

Znakomita większość obiektów składających się na Twierdzę Wisłoujście przetrwała do dzisiejszych czasów w swojej oryginalnej formie. W ostatnich latach Muzeum Historyczne Miasta Gdańska przeprowadziło na terenie twierdzy szereg prac remontowych i konserwatorskich. Wiele z nich wykonano dzięki funduszom pozyskanym z Unii Europejskiej, ministerstwa kultury, kasy miasta Gdańska oraz Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Tylko na przeprowadzony przed kilkoma laty remont czterech bastionów fortu carre wydano ponad 16 mln zł. (PAP)

bls/ mrt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL