500 fotografii z prywatnych archiwów zawiera publikacja „Z albumu gorzowian”, która ukazała się w Gorzowie Wielkopolskim. Wiele fotografii, obejmujących lata 1945-1980, ma wartość nie tylko historyczną czy archiwalną, ale i artystyczną. Album jest efektem trwającej od czterech lat akcji zainicjowanej przez Zbigniewa Sejwę z Kamienicy Artystycznej Lamus w Gorzowie (samorządowa instytucja kultury) polegającej na zbieraniu prywatnych fotografii gorzowian.
Część z nich obrazuje zmiany w urbanistyce i architekturze Gorzowa, na innych można zobaczyć życie codzienne miasta, modę i ubiory, jakie noszono w przeszłości. Nie brakuje zdjęć z prywatnych przyjęć czy spotkań w lokalach. Oglądając je można poczuć klimat i atmosferę minionych czasów.
„To zdjęcia z prywatnych archiwów, niekiedy zakurzonych już pudełek – to tzw. fotografia codzienności będąca świadectwem przemijania i przemian. Obrazuje kulturę czasów, które minęły" - powiedział PAP Sejwa.
Według niego album ze zdjęciami gorzowian to ważny element budowania własnej tożsamości mieszkańców ziem zachodnich. Po wojnie zasiedlili je ludzie z różnych stron Polski, reprezentujący różne kultury i tradycje.
"W miarę upływu czasu splatają się one ze sobą i tworzą nową tożsamość kulturową” - dodał.
Powstanie albumu było możliwe dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta, które przeznaczyło na ten cel 10 tys. zł - miej więcej połowę kosztów. Drugą udało się zgromadzić dzięki wolontariuszom i pomocy drukarni.
Wydawcą jest Stowarzyszenia Promocji Kultury „Kamienica” w Gorzowie i Kamienica Artystyczna Lamus.
Nie wykluczone, że w przyszłości powstanie jego kolejna część, gdyż akcja zbierania fotografii od gorzowian nadal trwa. (PAP)
mmd/ ls/