Europa i świat po 1989 roku

07.07.2018

Ukraina: zmarł dysydent Łewko Łukianenko

W wieku 89 lat w Kijowie zmarł w sobotę Łewko Łukianenko, dysydent z czasów b. ZSRS, jeden z założycieli Ukraińskiej Grupy Helsińskiej oraz autor Aktu Ogłoszenia Niepodległości Ukrainy - poinformowała jego rodzina.

„Nie złamały go sowieckie łagry, nie przestraszyła rosyjska agresja. Przekazał nam główny płomień swojego życia: miłość do Ukrainy. Był on jednym z najprawdziwszych bohaterów! A ci nie umierają. Wieczny odpoczynek...” - napisał prezydent Petro Poroszenko na Facebooku.

Urodzony w 1928 r. Łukianenko w czasach komunizmu był prawnikiem i obrońcą praw człowieka. W 1961 r. został skazany na karę śmierci przez rozstrzelanie za antysowiecką agitację i propagandę. Ostatecznie wyrok zmieniono na 15 lat więzienia.

Po wyjściu na wolność w 1976 r. Łukianenko został jednym z założycieli Ukraińskiej Grupy Helsińskiej. Po roku ponownie został skazany, tym razem na 10 lat więzienia i pięć lat zesłania.

Wyszedł na wolność dopiero w 1988 r. Ogółem spędził w więzieniach 26 lat życia - przypomina agencja Interfax-Ukraina. W niepodległej Ukrainie Łukianenko był deputowanym do Rady Najwyższej (parlamentu) czterech kadencji.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL