II wojna światowa

24.04.2013 aktualizacja 14.07.2016

Unieważnione pozwolenie na budowę pomnika Żołnierzy II Armii WP

Wojewoda wielkopolski Piotr Florek stwierdził nieważność pozwolenia na budowę w Poznaniu pomnika „Żołnierzom II Armii Wojska Polskiego" - poinformował we wtorek rzecznik wojewody Tomasz Stube. Według Florka prezydent miasta wydał zgodę z naruszeniem prawa. Kamień węgielny pod pomnik - stalową płytę z zarysami postaci żołnierzy podrywających się do szturmu - został wmurowany na poznańskiej Cytadeli w lutym.

Jak poinformował we wtorek rzecznik wojewody, Florek badając decyzję prezydenta miasta stwierdził naruszenie prawa z uwagi na brak wymaganej opinii Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

"Do jej zadań należy m.in. opiniowanie pod względem historycznym i artystycznym wniosków o trwałe upamiętnienie miejsc wydarzeń historycznych, a także wybitnych postaci związanych z dziejami walk i męczeństwa. Pomnik należy w ocenie wojewody uznać za trwały obiekt upamiętniający walkę żołnierzy, który wymagał przedmiotowej opinii" - podał Stube.

Od decyzji wojewody przysługuje odwołanie do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Przewodniczący komitetu wykonawczego budowy pomnika Zygmunt Maciejny powiedział PAP, że złoży odwołanie.

"My już w to przedsięwzięcie zainwestowaliśmy kilka tysięcy złotych, to są nasze prywatne pieniądze, nie mieliśmy żadnych dotacji" - powiedział. Jak tłumaczył, koszt odlania i postawienia pomnika to około 150 tys. zł.

Odsłonięcie pomnika początkowo planowano na maj, w rocznicę zakończenia II wojny światowej. Maciejny powiedział we wtorek PAP, że ze względów finansowych raczej trudno będzie dotrzymać tego terminu.

Komitet Budowy Pomnika Żołnierzy II Armii WP w Poznaniu powstał w październiku 2009 roku, w odpowiedzi na rozebranie w czerwcu 2009 roku pomnika gen. Karola Świerczewskiego, dowódcy II Armii Wojska Polskiego.

II Armię WP utworzono w sierpniu 1944 roku, a wcieleni do niej żołnierze pochodzili z poboru ogłoszonego przez PKWN. W kwietniu 1945 r. II Armia uczestniczyła w tzw. operacji łużyckiej, będącej elementem operacji berlińskiej. Armię rozwiązano w sierpniu 1945 r. (PAP)

rpo/ hes/ jbr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL